Kategoria: ,

Zmiany w Unii Europejskiej od 1 lipca 2021

Changes in the European Union from 1st of July 2021

Zmiany w unijnych zasadach handlu elektronicznego wejdą w życie 1 lipca 2021 r. Niniejsze zestawienie informacji zawiera ogólne podsumowanie głównych zmian oraz tego, w jaki sposób możemy wspierać swoich klientów z sektora MŚP. Czas jest najważniejszy.

Zmiany zasad będą miały duży wpływ na MŚP działające w handlu elektronicznym. Na końcu dokumentu podajemy źródła dodatkowych wskazówek, ale mogą być również potrzebne dalsze, specjalistyczne porady.

W zależności od ich modelu biznesowego zmiany będą miały głęboki wpływ na przedsiębiorstwa. Jest to szczególnie ważne podczas kryzysu związanego z koronawirusem, kiedy uwaga wielu MŚP skupia się wyłącznie na codziennym przetrwaniu.

Aby pomóc klientom z sektora MŚP w przeprowadzeniu tych zmian, powinniśmy:
– zbadać nowe zmiany
– ocenić wpływ i znaczenie zmian dla klientów
– wyjaśnić zasady i wyjaśnić, jaki może to mieć wpływ na biznes
– pomóc im przekształcić ich procesy biznesowe / operacje, aby były zgodne z regułami

Na jakie rodzaje transakcji może to mieć wpływ?
– Sprzedaż towarów na odległość w UE prowadzona przez dostawców lub uznanych dostawców, takich jak platformy internetowe i targowiska
– świadczenie usług przez dostawców z UE i spoza UE na rzecz konsumentów w UE
– Sprzedaż na odległość towarów importowanych z terytoriów trzecich lub krajów trzecich prowadzona przez dostawców i uznanych za dostawców, z wyjątkiem towarów podlegających akcyzie
– sprzedaż krajowa towarów przez uznanych dostawców

Co to jest sprzedaż towarów na odległość?
Od 1 lipca 2021 roku będą dostępne dwa rodzaje sprzedaży towarów na odległość:
– sprzedaż wewnątrzwspólnotowa na odległość. Są to sprzedaż między przedsiębiorstwami konsumenckimi (B2C) towarów wysyłanych z państwa członkowskiego UE do klienta w innym państwie członkowskim UE
– sprzedaż na odległość towarów importowanych z krajów trzecich (spoza UE). Są to sprzedaż towarów B2C z kraju trzeciego do klienta w państwie członkowskim UE

Jakie są główne zmiany od 1 lipca 2021 r.?
Od 1 lipca 2021 r. Przepisy dotyczące podatku VAT od transgranicznej działalności handlu elektronicznego między przedsiębiorcami a konsumentami (B2C) ulegną zmianie w następujący sposób dla dostawców:

Do sprzedaży wewnątrzwspólnotowej na odległość
1. Zmiana progów sprzedaży na odległość
Nowy ogólno unijny próg obrotów w wysokości 10 000 EUR zastąpi dotychczasowe progi dotyczące sprzedaży towarów na odległość w UE. Będzie to znacząca zmiana dla przedsiębiorstw prowadzących wewnątrzwspólnotową sprzedaż towarów na odległość B2C, ponieważ obecne progi państw członkowskich zwykle mieszczą się w przedziale od 35 000 do 100 000 EUR.
Poniżej tego całkowitego progu 10 000 EUR świadczenie usług TBE (telekomunikacyjnych, nadawczych i elektronicznych) oraz sprzedaż towarów na odległość w UE mogą nadal podlegać podatkowi VAT w państwie członkowskim, w którym dostawca ma siedzibę.
Od 1 stycznia 2025 r. MŚP będą mogły korzystać z innych uproszczeń prowadzących handel transgraniczny w UE.

2. Unijny punkt kompleksowej obsługi
Istniejący unijny system małego punktu kompleksowej obsługi (MOSS) zostaje rozszerzony, tak aby obejmował zarówno transgraniczne dostawy towarów, jak i usługi. Utworzono nowy portal internetowy, punkt kompleksowej obsługi (OSS). W przypadku gdy świadczone przez nich usługi TBE i wewnątrzwspólnotowa sprzedaż na odległość przekroczą 10 000 EUR, dostawcy mogą zadeklarować i zapłacić VAT należny we wszystkich innych państwach członkowskich za pośrednictwem portalu państwa członkowskiego, w którym mają siedzibę. W przeciwnym razie dostawcy musieliby zarejestrować się w każdym państwie członkowskim, w którym prowadzą sprzedaż na odległość B2C.
Union OSS obejmie:
– Świadczenie usług B2C na terenie UE
– wewnątrzwspólnotową sprzedaż towarów na odległość
– krajowe dostawy towarów (tylko przez uznanych dostawców)
– Do sprzedaży na odległość towarów importowanych z krajów trzecich (spoza UE)
3. Zwolnienie z podatku VAT dla małych przedmiotów zostanie usunięte
Zwolnienie z VAT dla importu małych przesyłek o wartości do 22 euro zostanie zniesione. Oznacza to, że wszystkie towary importowane do UE z krajów trzecich będą teraz podlegać podatkowi VAT, który normalnie byłby pobierany od klienta za pośrednictwem krajowej poczty lub firmy kurierskiej.
Pobranie podatku VAT od klienta może powodować problemy w relacjach z klientami z powodu opóźnień spowodowanych procedurami celnymi i dodatkowymi, często nieoczekiwanymi opłatami. Aby uniknąć tego problemu i ułatwić ten proces, Komisja Europejska wprowadziła dwa opcjonalne systemy:
Import one stop shop (IOSS), który umożliwia firmom pobranie podatku VAT w momencie zamówienia oraz zadeklarowanie i zapłacenie podatku VAT od sprzedaży na odległość towarów importowanych na terenie całej UE w jednej deklaracji VAT.
Specjalne ustalenia umożliwiające pocztą i kurierom comiesięczne deklarowanie i opłacanie pobranego podatku VAT
4. Uproszczone zasady dotyczące małych przesyłek – punkt kompleksowej obsługi importu spoza Unii
Aby uprościć deklarację i płatność podatku VAT dla dostawców towarów pochodzących spoza obszaru europejskiego.


Z nami Twoja praca stanie się bardziej efektywna

Powiązane posty

Rozwijaj swój biznes zgodnie z przepisami VAT

Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera, aby otrzymywać cenne informacje, aktualności i profesjonalne porady od naszych ekspertów VAT. Bądź na bieżąco i rozwijaj swoją firmę zgodnie z przepisami.
Rozwijaj swój biznes zgodnie z przepisami VAT
Po prostu wypełnij formularz tak szczegółowo, jak to możliwe, a nasi eksperci wkrótce skontaktują się z Tobą, aby omówić Twoje działania i dalsze kroki.