Rejestracja VAT w Niemczech
Rejestracja VAT UE - VAT Niemcy
Rejestracja VAT w Niemczech
Rejestracja VAT UE
Informacyjnie:
Zagraniczne firmy, które sprzedają swoje produkty i usługi za granicą nie muszą dokonywać rejestracji VAT w Niemczech. Wynika to z faktu zachęcającego do wolnego rynku wewnętrznego wprowadzonego przez Unię Europejską.
W ramach swobody przepływu towarów i usług na rynku wewnętrznym Unii Europejskiej, zagraniczne przedsiębiorstwa nie muszą automatycznie rejestrować się do niemieckiego VAT

Rejestracja VAT w Niemczech dla firm:
Jednakże występują zachodzące wyjątki. W pewnych sytuacjach pomimo tego, że lokalizacja firmy czy też oddział firmy nie znajduje się na terenie Niemiec, firma musi dokonać rejestracji VAT w Niemczech. Jeśli wiesz, że musisz zarejestrować VAT w Niemczech, nie zwlekaj i skontaktuj się z nami i my Ci w tym pomożemy.
Każda firma, która dokonuje tzw. dostaw opodatkowanych na terenie Niemiec, może być zobowiązana do rejestracji VAT. I co ważne – w Niemczech nie obowiązuje minimalny próg sprzedaży, po którego przekroczeniu trzeba się zarejestrować. Obowiązek może wystąpić od pierwszej transakcji.
Wyjątek to sytuacje objęte mechanizmem odwrotnego obciążenia (reverse charge), gdzie to odbiorca usługi lub towaru rozlicza VAT. Ale uwaga – to nie znosi potrzeby rejestracji w wielu przypadkach.
Przykłady, gdy rejestracja podatku VAT w Niemczech jest wymagana:
- produkty magazynowane są w Niemczech i sprzedawane do niemieckich klientów;
- wynajmujemy niemiecki magazyn konsygnacyjny i sprzedajemy produkty niemieckim klientom;
- używanie niemieckiego serwisu Amazon (Amazon Fulfilment Service – FBA) jako niemieckiego usługodawcy do wysyłki produktów z magazynu w Niemczech;
- zakup i sprzedaż produktów na terenie Niemiec;
- magazynowanie towarów w Niemczech;
- sprzedaż towarów z Niemiec do innych krajów UE;
- przesyłanie produktów pomiędzy a innym krajem członkowskim UE (dostawy wewnątrzwspólnotowe)
- organizowanie imprez na żywo (konferencji, związanych ze sztuką czy edukacją) w Niemczech;
- własna dostawa towarów (np. z centrali do oddziału);
Rejestracja VAT w Niemczech
Rejestracja VAT UE - VAT Niemcy
Dlaczego Powinieneś Wybrać Nas?
Jesteśmy z firmą wieloletnim doświadczeniem, na rynku działamy od 12 lat. Do każdego klienta podchodzimy z niezwykłą dbałością.
Indywidualnie staramy się rozwiązać każdą sprawę klienta, obsługujemy stałą korespondencję z Finanzamtami.
Co Oferujemy?
Oferujemy Państwu szereg rozwiązań związanych ze sprzedażą internetową.
Dzięki zdobytemu doświadczeniu i prowadzeniu sprzedaży zagranicznej, byliśmy w stanie rozwinąć oferowanych przez nas usług.
Nasze Usługi to: – tworzenie systemu e-commerce dopasowanego do rynków UE; – Rejestracja VAT na rynkach europejskich; – Odblokowanie konta Amazon.
W jaki sposób dokonać rejestracji VAT w Niemczech?
Należy złożyć wniosek o rejestrację niemieckiego podatku VAT we właściwym urzędzie skarbowym w danym regionie. Językiem urzędowym jest język niemiecki, a formularze podatkowe są ogólnie dostępne tylko w języku niemieckim. Oznacza to, że nawet przy rejestracji zagranicznej firmy do niemieckiego podatku VAT korespondencja z właściwym organem podatkowym będzie się odbywać w języku niemieckim.
Nadmienić trzeba, że niemieckie urzędy skarbowe są bardzo krytyczne, jeśli chodzi o rejestrację VAT od zagranicznych firm i często zadają mnóstwo pytań. Biorąc pod uwagę straty w miliardach rocznie w Unii Europejskiej w wyniku fikcyjnych firm , zwiększone kontrole mają na celu zagwarantowanie, że firmy, które powinny zostać zarejestrowane do celów VAT, takiej rejestracji dokonają. Te procesy testowe prowadzą do dłuższego czasu oczekiwania na rejestrację VAT, co zwykle może potrwać nawet kilka tygodni.
Jak przebiega rejestracja VAT w Niemczech?
Krok po kroku:
- Wypełniasz wniosek rejestracyjny (formularz dostępny także po angielsku lub francusku).
- Wysyłasz go do właściwego urzędu skarbowego (Finanzamt) – urząd dobierany jest w zależności od kraju, z którego pochodzi Twoja firma (np. firmy brytyjskie → Hannover, francuskie → Offenburg, włoskie → Monachium).
- Czekasz na przydzielenie numeru VAT – proces trwa zwykle od 4 do 8 tygodni.
- Po uzyskaniu rejestracji musisz prowadzić ewidencję VAT oraz składać cykliczne deklaracje zgodnie z niemieckim prawem.
Skontaktuj się z Nami
Chcesz poznać naszą ofertę?
Nie zwlekaj, skontaktuj się z nami telefonicznie bądź poprzez formularz kontaktowy.
- Certyfikat założycielski firmy (nie starszy jak 3 miesiące);
- Dokument rejestracyjny firmy;
- Aktualne potwierdzenie z zagranicznego organu podatkowego o rejestracji podatkowej spółki w innym państwie;
- Prezentacja planowanych działań biznesowych w Niemczech.
W zależności od kraju skąd dana firma jest, inny niemiecki urząd skarbowy (Finanzamt) jest odpowiedzialny za zarejestrowanie VAT, np: dla firm mających swoją siedzibę w Wielkiej Brytanii odpowiednikiem będzie Urząd Skarbowy w Hanowerze (Finanzamt Hannover), dla włoskich firm odpowiednikiem będzie Urząd Skarbowy w Munich (Finanzamt München).