Blog Details

  • Home
  • Wstępny wniosek UE w sprawie reformy celnej , pozwoli na nowoczesne spojrzenie na handel e-commerce.
Wniosek UE w sprawie reformy celnej , które obejmie nowoczesne podejście do handlu elektronicznego.

Komisja Europejska przedstawiła propozycje dotyczące najbardziej ambitnej i kompleksowej reformy unii celnej UE od czasu jej utworzenia w 1968 r. Zmiany mają być wprowadzane stopniowo od 2028 roku.

Proponowane środki znacznie uproszczą procesy celne dla przedsiębiorstw, zwłaszcza dla najbardziej godnych zaufania handlowców. Reforma uwzględniająca transformację cyfrową ograniczy uciążliwe procedury celne, zastępując tradycyjne deklaracje inteligentniejszym, opartym na danych podejściem do nadzoru importu.

Jednocześnie organy celne będą dysponować narzędziami i zasobami niezbędnymi do właściwej oceny i powstrzymania przywozu, który stanowi realne zagrożenie dla UE, jej obywateli i gospodarki. Reforma jest odpowiedzią na obecną presję, pod jaką działają unijne służby celne, w tym ogromny wzrost obrotów handlowych, zwłaszcza w handlu elektronicznym, szybko rosnącą liczbę norm UE, które muszą być sprawdzane na granicy, oraz zmieniające się realia geopolityczne i kryzysy.

Reforma upraszcza i racjonalizuje wymogi w zakresie sprawozdawczości celnej dla przedsiębiorców, na przykład poprzez skrócenie czasu potrzebnego na zakończenie procesów przywozu, zapewnienie jednego interfejsu UE i ułatwienie ponownego wykorzystywania danych. W ten sposób pomaga osiągnąć cel przewodniczącej Ursuli von der Leyen, jakim jest zmniejszenie takich obciążeń o 25 %, bez podważania związanych z tym celów politycznych.

Nowy organ celny UE będzie nadzorował unijne centrum danych celnych, które będzie działać jako siła napędowa nowego systemu. Z czasem Data Hub zastąpi istniejącą infrastrukturę informatyczną dla służb celnych w państwach członkowskich UE, oszczędzając do 2 mld euro rocznie na kosztach operacyjnych. Nowy Urząd przyczyni się również do poprawy podejścia UE do zarządzania ryzykiem i kontroli celnych.

Przedsiębiorstwa, które chcą sprowadzać towary do UE, będą mogły rejestrować wszystkie informacje o swoich produktach i łańcuchach dostaw w nowym unijnym centrum danych celnych. System będzie kompilował dane dostarczane przez biznes i – poprzez uczenie maszynowe, sztuczną inteligencję i interwencję człowieka – zapewni władzom 360-stopniowy przegląd łańcuchów dostaw i przepływu towarów.

Sztuczna inteligencja będzie wykorzystywana do analizy i monitorowania danych oraz przewidywania problemów, zanim towary zaczną podróżować do UE. Umożliwi to organom celnym UE skoncentrowanie wysiłków i zasobów tam, gdzie są one najbardziej potrzebne: aby zapobiec wprowadzaniu do Unii niebezpiecznych lub nielegalnych towarów oraz utrzymać rosnącą liczbę przepisów UE, które zakazują niektórych towarów sprzecznych ze wspólnymi wartościami UE – na przykład w dziedzinie zmiany klimatu, wylesiania, pracy przymusowej, by podać tylko kilka przykładów. Pomoże to również zapewnić właściwy pobór ceł i podatków, z korzyścią dla budżetów krajowych i unijnych.

Aby pomóc państwom członkowskim w ustalaniu priorytetów w odniesieniu do właściwego ryzyka oraz koordynowaniu ich kontroli i inspekcji – zwłaszcza w czasach kryzysu – informacje i wiedza fachowa będą gromadzone i oceniane na szczeblu UE za pośrednictwem nowego organu celnego UE, który działa na podstawie danych przekazywanych za pośrednictwem unijnego centrum danych celnych.

Reforma znosi obecny próg, zgodnie z którym towary o wartości poniżej 150 euro są zwolnione z cła, które jest w dużym stopniu wykorzystywane przez oszustów. Do 65% takich paczek wwożonych do UE jest obecnie zaniżonych, aby uniknąć ceł importowych. Reforma upraszcza również obliczanie należności celnych dla najpowszechniejszych towarów o niskiej wartości kupowanych spoza UE, zmniejszając liczbę tysięcy możliwych kategorii należności celnych do zaledwie czterech. Znacznie ułatwi to obliczanie należności celnych za małe paczki, pomagając zarówno platformom, jak i organom celnym lepiej zarządzać miliardem zakupów w handlu elektronicznym wprowadzanych do UE każdego roku. Usunie to również możliwość oszustwa. Oczekuje się, że nowy, dostosowany do potrzeb system handlu elektronicznego przyniesie dodatkowe dochody z ceł w wysokości 1 mld euro rocznie.

W przypadkach, w których procesy biznesowe i łańcuchy dostaw są całkowicie przejrzyste, najbardziej zaufani handlowcy (handlowcy „Trust and Check”) będą mogli wprowadzić swoje towary do obrotu w UE bez żadnej aktywnej interwencji celnej.

Zgodnie z propozycjami centrum danych zostanie otwarte dla przesyłek w handlu elektronicznym w 2028 r., a następnie (na zasadzie dobrowolności) dla innych importerów w 2032 r. Przegląd w 2035 r. oceni, czy możliwość ta może zostać rozszerzona na wszystkich przedsiębiorców, gdy centrum stanie się obowiązkowe od 2038 r.

System ma wsparcie stowarzyszeń handlowych i biznesowych, które reprezentują europejskich agentów celnych i spedytorów, mówi Światowa Rada Żeglugi. Obejmuje to sektor dostaw ekspresowych, amerykańskie firmy działające w Europie, globalne i europejskie linie żeglugowe, europejskie i międzynarodowe linie lotnicze, właścicieli ładunków, dostawców statków, producentów, sprzedawców detalicznych i hurtowników.

Koalicja zdecydowanie zgadza się z potrzebą reorganizacji unijnego systemu celnego, aby lepiej odzwierciedlić potrzebę równowagi między uproszczeniem handlu a egzekwowaniem przepisów, aby zapewnić spójną i zharmonizowaną interpretację przepisów w całej UE oraz lepiej wyposażyć go w celu sprostania obecnym globalnym wyzwaniom. Stwierdza również, że UE powinna zapewnić, że reforma jest w pełni zgodna z zasadami WTO, a zwłaszcza z umową o ułatwieniach w handlu WTO.


Informacje zawarte w niniejszym dokumencie mają charakter ogólny i nie mają na celu i nie powinny być interpretowane jako porady prawne, księgowe lub podatkowe lub opinie dostarczone czytelnikowi przez Tick EU Sp. z o.o. . Czytelnik jest również ostrzegany, że ten materiał może nie mieć zastosowania lub nie być odpowiedni dla konkretnych okoliczności lub potrzeb czytelnika i może wymagać rozważenia czynników niepodatkowych i innych czynników podatkowych, jeśli rozważane jest jakiekolwiek działanie. Czytelnik powinien skontaktować się ze swoim księgowym lub innym specjalistą podatkowym przed podjęciem jakichkolwiek działań w oparciu o te informacje. Tick EU Sp. z o.o. nie ma obowiązku informowania czytelnika o jakichkolwiek zmianach w przepisach podatkowych lub innych czynnikach, które mogą mieć wpływ na informacje zawarte w niniejszym dokumencie.
Prawa autorskie © Tick EU Sp. z o.o.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Żadna część niniejszego dokumentu nie może być powielana, retransmitowana lub w inny sposób rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie lub za pomocą jakichkolwiek środków, elektronicznych lub mechanicznych, w tym poprzez fotokopiowanie, przesyłanie faksem, nagrywanie, ponowne tworzenie klucza lub korzystanie z jakiegokolwiek systemu przechowywania i wyszukiwania informacji, bez pisemnej zgody Tick EU Sp. z o.o.