10 sierpnia – podatnicy VAT mogą zdecydować się na stopniowe spłaty zobowiązań VAT zaciągniętych w czasie kryzysu związanego z koronawirusem. Harmonogram płatności przedstawia się następująco:
Cztery miesięczne raty w wysokości 50% zobowiązania płatne od września do grudnia 2020 roku.
Dwadzieścia cztery miesięczne raty za pozostałe 50% do grudnia 2022 r.
17 czerwca – Media donoszą, że ministrowie rozważają obniżenie włoskiej stawki VAT, aby wesprzeć gospodarkę w czasie kryzysu związanego z COVID-19.
15 czerwca – płatności VAT mogą zostać opóźnione do 16 września w przypadku niektórych zobowiązań z tytułu podatku VAT. Małe firmy (obroty poniżej 50 mln EUR), które odnotowały 33% spadek przychodów w okresie od marca do kwietnia w porównaniu z tym samym okresem w 2019 r. W przypadku większych firm powyżej 50 mln EUR obrót musi wynosić 50% lub więcej. Mikroprzedsiębiorstwa (obroty poniżej 2 mln EUR), sektor turystyczny i związany ze sportem mają ogólne opóźnienia.
3 czerwca – Włochy przesuną wprowadzenie nowego podatek od cukru na początek 2021 roku.
28 maja – Włochy opóźnią wprowadzenie wstępnie wypełnionych deklaracji VAT dla firm będących rezydentami od 1 lipca 2020 r. Do 1 stycznia 2021 r. Roczna deklaracja VAT 2020 zostanie wstępnie wypełniona.
15 maja – Włochy zrezygnowały z planów podniesienia podatku VAT do 25% od 1 stycznia 2021 r. Terminy płatności podatku VAT na marzec, kwiecień i maj dla małych firm zostały przedłużone do 16 września
7 maja – Włochy przedłużyły możliwość składania deklaracji VAT i rocznych deklaracji do 30 czerwca dla firm niemających siedziby.
23 kwietnia – aktualizacja wymagań technicznych dotyczących raportowania faktur w czasie rzeczywistym SdI , począwszy od 1 października 2020 r., Będzie obowiązywała dopiero do 31 grudnia 2020 r.
Aktualizacja 9 kwietnia – rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie płynności zapowiada opóźnienia w deklaracjach VAT za kwiecień i maj, które mogą zostać przesunięte do 30 czerwca. Spłaty mogą być realizowane w ramach planu płatności do 5 miesięcy. Małe firmy (obroty poniżej 50 milionów euro) muszą od marca odnotować spadek przychodów o 33% lub więcej; Duże firmy powyżej tego progu muszą wykazywać spadek o 50% lub więcej. Przedsiębiorstwa muszą wykazać o 33% większy spadek przychodów w niektórych regionach.
Aktualizacja, 7 kwietnia: Włoski urząd skarbowy potwierdza, że podatnicy VAT niebędący rezydentami nie otrzymali opóźnień w zwrotach ani płatnościach VAT.
Aktualizacja z 17 marca: Płatności VAT należne do 16 marca są opóźnione do 20 marca dla firm o obrotach około 2 milionów euro rocznie. Dotyczy to wyłącznie podatników będących rezydentami. Wszystkie wnioski są odroczone do 30 czerwca, w tym roczna deklaracja VAT 2019.
Wprowadzane są konkretne terminy dla turystyki, kultury, transportu, gastronomii, sportu i podobnych sektorów.
Do dalszych aktualizacji, w przypadku przedsiębiorstw niebędących rezydentami, roczna deklaracja za 2019 r. jest wymagalna do 30 kwietnia 2020 r. Deklarację VAT za I kwartał należy złożyć do 1 czerwca 2020 r. Odpowiednia deklaracja Intrastat należy złożyć do 27 kwietnia 2020 r.
Firmy mogą zamiast tego ubiegać się o pięciomiesięczny plan płatności.
Włoska agencja Agenzia Entrate ogłosiła w zeszłym tygodniu zawieszenie systemu podatku i podatku od wartości dodanej w odpowiedzi na pogarszającą się sytuację koronawirusa Covid-19.