Blog Details

  • Home
  • System e-faktur i e-raportowania na Węgrzech
System e-faktur i e-raportowania na Węgrzech
Tick 21st listopad 2022 0 Comments

Węgierski system podatkowy funkcjonuje w ramach organu podatkowego Nemzeti Adó és Vámhivatal, znanego jako NAV. Urząd ten przed wprowadzeniem elektronicznego systemu fakturowania wprowadził elektroniczny system raportowania RTIR. Warto zapoznać się z informacjami, by wiedzieć w jaki sposób prowadzić ewidencję faktur przy handlowaniu z węgierskimi podmiotami.

Czym jest e-fakturowanie? e-Fakturowanie to cyfrowy proces wystawiania faktury przez cały cykl życia dokumentu, od wystawienia po archiwizację i wymianę między podmiotami.

Czym jest e-raportowanie? E-raportowanie to proces dostarczania informacji istotnych podatkowo do usługi hostowanej wyznaczonej przez administrację podatkową bez odpowiedzi z takiej usługi jest warunkiem wstępnym dla dalszych etapów fakturowania lub procesu biznesowego lub późniejszej ważności podatkowej.

Jakie są główne obowiązki?  W modelu RTIR fakturowanie elektroniczne na Węgrzech nie jest ściśle regulowane, ale dozwolone. Mimo to sprzedawca musi zgłosić część faktury organowi podatkowemu w z góry określonym formacie wkrótce po jej wystawieniu i przekazaniu kupującemu.

Od 1 kwietnia 2021 r. na Węgrzech obowiązuje obowiązek ujawniania danych na wszystkich fakturach, a także fakturach korygujących i unieważniających, do których mają zastosowanie przepisy ustawy o VAT. Ujawnienie danych musi nastąpić za pośrednictwem internetowego systemu fakturowania (platforma Számla). Dotyczy to również transakcji typu business-to-customer (B2C) oraz transakcji zawieranych przez nierezydentów.

Kto jest zobowiązany do korzystania z e-fakturowania na Węgrzech?  W przeciwieństwie do e-raportowania, korzystanie z programu do e-fakturowania nie jest obowiązkowe. Faktury na Węgrzech nadal można wystawiać za pomocą drukowanych formularzy faktur lub programu do fakturowania (lub kasy fiskalnej). Jednak dane na fakturach wystawionych z bloku (lub programu do fakturowania) muszą być ujawnione do Systemu RTIR. Dane faktur ręcznych należy wprowadzić w systemie faktur online (platforma Számla). Administracje publiczne muszą mieć możliwość otrzymywania i przetwarzania faktur elektronicznych. Wystawianie e-faktur przez dostawców rządowych jest nadal dobrowolne.

Jaki jest wymagany format e-faktury? Zasadniczo system RTIR wymaga formatu XML. Wersja 3.0 XML urzędu skarbowego zawiera osobne pole, w którym wystawcy faktur mogą wskazać swoim klientom, że dany plik XML służy nie tylko do raportowania do urzędu skarbowego, ale również kwalifikuje się jako e-faktura dla klienta. W innych przypadkach nadal możesz używać takich formatów, jak .txt, .csv, .dbf, .mdb, .xsl, .xml, .pdf i każdy inny plik do druku zawierający niesformatowany tekst lub znaki są akceptowane. Faktury mogą być wystawiane w języku węgierskim lub w dowolnym mówionym języku obcym. Jeżeli faktura jest wystawiona w języku innym niż węgierski, w toku kontroli przeprowadzonej w ramach administracyjnego postępowania podatkowego podatnik wystawiający fakturę może zostać zobowiązany do dostarczenia na własny koszt urzędowego tłumaczenia faktury na język węgierski . Rachunki muszą być jednak wystawione w języku węgierskim.

Przechowywanie faktur elektronicznych na Węgrzech E-archiwizacja może być prowadzona w dowolny sposób spełniający wymogi prawa (zapewniający poufność, integralność i dostępność), w szczególności w jeden z poniższych sposobów:

  • Poprzez opatrzenie podpisem elektronicznym i przechowywanie w archiwum wewnętrznym zgodnie z wymogami prawa (w szczególności musi być zapewniona ważność podpisu przez cały okres przechowywania).
  • Stosując podpis elektroniczny i korzystając z zaufanego usługodawcy.
  • Poprzez zastosowanie zamkniętego systemu archiwizacji (właściwa dokumentacja i samoocena).
  • Tworząc wartość skrótu faktury, wysyłając ją wraz z fakturą do urzędu skarbowego, otrzymując potwierdzenie od urzędu skarbowego i przechowując wszystkie te pozycje.
  • Za pomocą systemu wymiany EDI.
  • Dokumenty należy przechowywać przez: Osiem lat od rocznego sprawozdania finansowego Pięć lat dla celów podatkowych, osiem lat dla celów księgowych