W dniu 17 listopada 2023 r. Bundestag Niemiecki zatwierdził Ustawę o Szansach Rozwoju (Wachstumschancengesetz), która obejmowała obowiązkowe regulacje dotyczące faktur elektronicznych B2B. Akt ten zawierał szereg poprawek w porównaniu do początkowo przedstawionej wersji.
W ciągu najbliższych tygodni Bundesrat będzie głosować nad ustawą, mając na celu finalizację prawa do końca 2023 r. Zapoznaj się z najnowszymi propozycjami obecnie rozważanymi w głosowaniach parlamentarnych.
Najnowsze propozycje dotyczące VAT i faktur elektronicznych w Niemczech.
Zmiana definicji faktury elektronicznej
W trakcie głosowań parlamentarnych może dojść do zmiany definicji faktury elektronicznej oraz kategoryzacji faktur papierowych.
Głosy skłaniają się ku wprowadzeniu wymogu, aby faktura elektroniczna (e-faktura) odpowiadała standardowi EN16931 lub innemu formatowi danych uzgodnionemu między dostawcą a nabywcą. Format ten musi umożliwiać poprawne i kompleksowe wydobycie wymaganych informacji VAT z faktury elektronicznej do formatu zgodnego ze standardem EN.
Drugą część tej konkretnej propozycji dotyczy faktur papierowych. Propozycja zakłada, że kategoryzacja faktur papierowych będzie traktowana jako inne faktury.
Nowe obowiązkowe daty i procedury dla faktur elektronicznych
Jeśli obecne głosowania parlamentarne zostaną zatwierdzone, to wszystkie scenariusze faktur biznesowych (B2B) muszą przestrzegać poniższych dat i procedur:
Od 1 stycznia 2025 r. – Wszystkie firmy powinny być zdolne do odbierania faktur elektronicznych w formacie EN16931, ponieważ zgoda nabywcy nie będzie już wymagana do wysyłania faktur elektronicznych. Do 31 grudnia 2026 r. (wcześniej 31 grudnia 2025 r.) – Faktury papierowe i faktury elektroniczne w formatach niezgodnych z EN16931 są nadal dozwolone, ale mogą być wysyłane tylko za zgodą odbiorcy. Od 1 stycznia 2027 r. (wcześniej 1 stycznia 2026 r.) – Obowiązek wystawiania faktur elektronicznych B2B dla firm z obrotem za rok poprzedni (2026) wynoszącym 800 000 euro lub więcej. Oprócz jednorocznego przedłużenia tego fragmentu wcześniej zaproponowanego mandatu, inna poprawka stanowi, że firmy mogą kontynuować korzystanie z EDI nadal od tej daty. Od 1 stycznia 2028 r. (wcześniej 1 stycznia 2027 r.) – Obowiązek wystawiania faktur elektronicznych B2B dla wszystkich firm. Korzystanie z EDI nadal jest dozwolone pod warunkiem, że informacje VAT można wydobyć w formacie EN16931.
Status EDI
Sektor biznesowy wyraził obawy co do kosztownego dostosowania EDI (wymiana danych elektronicznych) do standardu EN16931.
Nowa postanowienie, jeśli zostanie przyjęte, umożliwi wzajemną zgodę między wystawcami faktur a odbiorcami co do korzystania z innego strukturalnego formatu elektronicznego – pod warunkiem, że dokładnie wydobywa istotne informacje dotyczące VAT.
Historia regulacji dotyczących e-faktur w Niemczech
Niemcy, podobnie jak wiele innych państw członkowskich Unii Europejskiej, obecnie mają wprowadzone obowiązkowe faktury elektroniczne w relacjach biznes-do-rządu (B2G). Wszystkie organy publiczne muszą być w stanie przyjmować faktury elektroniczne, a wszyscy dostawcy organów publicznych muszą wysyłać faktury elektroniczne do swoich kontrahentów rządowych.
Pierwszym sygnałem intencji Niemiec dotyczących wprowadzenia obowiązkowych faktur elektronicznych B2B było 23 czerwca 2023 roku, kiedy Komisja Europejska udzieliła krajowi zgody na odsunięcie się od pewnych części europejskiej dyrektywy VAT.
Plan Niemiec jest zgodny z dyrektywą VAT w Erze Cyfrowej, która również przekonuje wiele państw członkowskich Unii Europejskiej do zajął się swoimi zamiarami dotyczącymi regulacji e-faktur.