Kategoria: ,

Optymalizacja podatku VAT przy sprzedaży B2C w UE

Optymalizacja podatku VAT przy sprzedaży B2C w UE

W tym artykule wyjaśniamy najważniejsze aspekty planowania podatków pośrednich związane ze sprzedażą między przedsiębiorstwami a konsumentami w UE. Holandia ma kilka możliwości planowania dla sprzedawców B2C, którzy albo importują towary z krajów spoza UE do UE, albo dostarczają towary do innych krajów UE z magazynu w Holandii.

Import do UE

Cło jest pobierane w całej UE w miejscu, w którym towary są dopuszczane do „swobodnego obrotu” w UE. Po zapłaceniu przez importera cła (jeśli dotyczy) i podatku od wartości dodanej, towary znajdują się w swobodnym obrocie i mogą zostać dopuszczone do użytku na rynku UE. W przeciwieństwie do podatku VAT, po zapłaceniu cła, importer nie może go odzyskać. Zwolnienie z cła dotyczy importu towarów o niskiej wartości — przesyłek o wartości nieprzekraczającej 150 euro (150,10 USD). VAT od importu będzie należny, nawet jeśli cła nie są należne.

Większość towarów importowanych do Holandii spoza UE podlega opodatkowaniu podatkiem VAT. Podatek VAT będzie musiał zostać zapłacony przez importera w momencie odprawy towarów przed wjazdem do UE. W przypadku importu w celach biznesowych importer może mieć możliwość odzyskania podatku VAT, z zastrzeżeniem pewnych zasad. Istnieje jednak możliwość odroczenia płatności podatku VAT do terminu płatności okresowej deklaracji VAT, dzięki czemu nie występują niekorzystne przepływy pieniężne. To odroczenie jest określane jako „odroczenie podatku VAT od importu” lub „odwrotne obciążenie VAT od importu”. Punkt kompleksowej obsługi importu mógłby zostać wykorzystany do uproszczenia importu towarów o niskiej wartości do UE, co zostanie wyjaśnione w dalszej części tego artykułu.

Odroczenie podatku VAT od importu oznacza uzyskanie korzyści płynących z przepływu środków pieniężnych podczas importu towarów poprzez zgłoszenie należnego i możliwego do odliczenia podatku VAT od importu na deklaracji VAT — zamiast płacenia podatku VAT od importu na granicy, gdy towary są dopuszczane do swobodnego obrotu w UE i odliczania tego podatku VAT w Holandii w deklaracja VAT w późniejszym czasie.

Jak firma spoza Holandii może odroczyć podatek VAT od importu?

Wyznaczenie przedstawiciela podatkowego jest wymagane, jeśli firma spoza Holandii chce zastosować odwrotny podatek VAT od importu (tj. w celu uzyskania licencji na odroczenie podatku VAT od importu ). Ponadto, jeśli przedsiębiorstwo spoza UE ma wpływ na sprzedaż na odległość w UE w Holandii, wymagane jest wyznaczenie generalnego przedstawiciela podatkowego.

Po wyznaczeniu generalnego przedstawiciela podatkowego może on zgłaszać wszystkie zakupy i dostawy nierezydenta, ale nierezydent sam powinien być zarejestrowany jako podatnik VAT w Holandii. Zaletą powołania generalnego, w przeciwieństwie do ograniczonego przedstawiciela podatkowego, jest to, że generalny przedstawiciel podatkowy może zgłaszać nie tylko import towarów i późniejszą dostawę B2B, ale także wszelkie wewnątrzwspólnotowe przejęcia i zakupy krajowe.

Przedstawiciel podatkowy posiadający licencję ogólną działa w imieniu podatnika niebędącego rezydentem w odniesieniu do wszystkich jego dostaw towarów i usług, od których należny jest holenderski podatek VAT z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia i importu produktów, chyba że przedstawiciel podatkowy z ograniczoną licencją jest wyznaczony dla tych transakcji. Podatnik niebędący rezydentem może korzystać z usług tylko jednego generalnego przedstawiciela podatkowego.

Holenderska sprzedaż lokalna

Kiedy firma nieholenderska sprzedaje towary osobom prywatnym zlokalizowanym w Holandii z magazynu znajdującego się w Holandii, dostawca staje się zobowiązany do zarejestrowania się jako płatnik VAT w Holandii, Holandia staje się miejscem dostawy, a holenderski podatek VAT powinien zostać naliczony i zgłoszony w deklaracji VAT, jako podatek sprzedażowy.

Sprzedaż na odległość w UE

Specjalne wymagania dotyczą firm zajmujących się tak zwaną sprzedażą na odległość dokonywaną na terenie UE – na przykład sprzedażą wysyłkową i internetową. Sprzedaż na odległość ma miejsce, gdy dostawca podlegający opodatkowaniu sprzedaje i dostarcza towary z jednego kraju UE do klienta w innym kraju UE, który nie jest zarejestrowany lub podlega rejestracji VAT. Tacy klienci nazywani są osobami niepodlegającymi opodatkowaniu. Obejmują one osoby prywatne i przedsiębiorstwa, a także inne organizacje, które nie są zarejestrowane jako podatnik VAT ze względu na swoją wielkość lub zwolnione z obowiązku rejestracji ze względu na charakter prowadzonej działalności.

Od 1 lipca 2021 r. progi dla poszczególnych krajów w wysokości 35 000 euro lub 100 000 euro ustalone przez każde państwo członkowskie UE dla sprzedaży na odległość w UE zostały zastąpione jednym ogólnounijnym progiem wynoszącym 10 000 euro. Próg ten dotyczy całkowitej sprzedaży transgranicznej prowadzonej przez firmę w UE i Irlandii Północnej – a nie, jak to miało miejsce wcześniej, w poszczególnych krajach. Żaden próg nie ma zastosowania do firm niemających siedziby w UE lub Irlandii Północnej, które muszą się natychmiast zarejestrować, gdy prowadzą sprzedaż na odległość w UE.

Oznacza to, że gdy firma z UE/NI (która prowadzi transgraniczną sprzedaż ogólnoeuropejską powyżej progu 10 000 euro) lub firma spoza UE (próg nie ma zastosowania) sprzedaje towary klientom nie zarejestrowanym w VAT, znajdującym się w UE za pośrednictwem Holandii (na przykład z magazynu znajdującego się w Holandii), dostawca staje się zobowiązany do rejestracji VAT we wszystkich państwach członkowskich UE, w których ma klientów.

Możliwa rejestracja OSS

Alternatywnie firma może wybrać internetowy punkt kompleksowej obsługi . Aby zmniejszyć obciążenie administracyjne firm, które muszą rejestrować się w każdym państwie członkowskim UE, w którym mają klientów, wprowadzono nowy kwartalny system sprawozdawczości i płatności VAT OSS online. Oznacza to, że przedsiębiorstwa objęte nowymi przepisami dotyczącymi sprzedaży na odległość, obowiązującymi od 1 lipca 2021 r., nie muszą rejestrować się jako płatnicy VAT w każdym z krajów UE swoich klientów, jeśli zdecydują się na OSS.

Jednak OSS nie może być używany do zgłaszania lokalnej sprzedaży lub wewnątrzwspólnotowych transferów zapasów, dla których nadal wymagana jest lokalna holenderska rejestracja VAT. Wszelka sprzedaż do klientów w Holandii podlega holenderskiemu podatkowi VAT i należy ją zgłosić w holenderskim zeznaniu VAT.

Importerzy towarów o niskiej wartości mogą skorzystać z IOSS

Od 1 lipca 2021 r. cały import podlega opodatkowaniu podatkiem VAT, chyba że stosuje się IOSS. IOSS to specjalny system zgłaszania sprzedaży towarów o niskiej wartości — przesyłek o wartości nieprzekraczającej 150 euro — importowanych spoza UE. W ramach IOSS import jest zwolniony z podatku VAT, a importer nalicza podatek VAT w punkcie sprzedaży klientowi oraz deklaruje i płaci ten VAT za pośrednictwem miesięcznej deklaracji IOSS.

System IOSS pozwala na szybkie zwolnienie towarów importowanych, z wykorzystaniem szybkiej odprawy celnej „zielonym kanałem”, a także zwolnienie towarów przeznaczonych dla klientów znajdujących się w państwach członkowskich UE innych niż te, w których towary wjechały do ​​UE.

Jedynie towary o niskiej wartości objęte IOSS mogą być dopuszczone do swobodnego obrotu w państwie członkowskim UE innym niż państwo członkowskie UE ostatecznego przeznaczenia tych towarów.

Punkty planowania

Jeśli importujesz przez Holandię, możesz skorzystać z odroczenia podatku VAT od importu, znanego również jako odwrotne obciążenie. Wyznaczenie przedstawiciela podatkowego jest wymagane, jeśli firma spoza Holandii chce skorzystać z odroczenia podatku VAT od importu.

Rejestracja w systemie OSS daje możliwość odciążenia administracyjnego przedsiębiorców objętych unijnymi przepisami dotyczącymi sprzedaży na odległość, obowiązującymi od 1 lipca 2021 r. Firmy te nie są zobowiązane do rejestracji VAT w każdym z krajów UE swoich klientów zdecydować się na OSS.

IOSS może być wykorzystany do uproszczenia importu towarów o niskiej wartości do UE i umożliwia zwolnienie towarów w Holandii, nawet jeśli końcowi klienci mieszkają w innych krajach UE.

Następne kroki

Współpracuj z doradcami ds. podatku VAT, aby zrozumieć zasady dotyczące podatku VAT mające zastosowanie do przepływów Twoich towarów. Jeśli zaczynasz od importu i sprzedaży na terenie UE, sprawdź, jakie są Twoje obowiązki i jakie masz możliwości optymalizacji swojej pozycji VAT i celnej.

Sprawdź, czy odroczenie podatku VAT od importu jest opcją, na której skorzystasz. Jeśli zdecydujesz się skorzystać z odroczenia podatku VAT od importu, sprawdź, jakie są wymagania administracyjne i jakie kroki należy podjąć. Sprawdź, czy OSS może mieć zastosowanie.

Zdecyduj, czy chcesz korzystać z OSS, czy wolisz składać deklaracje VAT we wszystkich krajach UE swoich klientów. Jeśli zdecydujesz się skorzystać z OSS, musisz się zarejestrować.

Sprawdź, czy w przypadku wybrania OSS wymagane są jakiekolwiek kroki administracyjne, takie jak wyrejestrowanie i powiadomienia w różnych państwach członkowskich UE. Zarejestruj się w IOSS, jeśli chcesz wydawać towary w Holandii, ale także dostarczać je do innych krajów UE.

Ten artykuł ma cel jedynie informacyjny i podlega większej wnikliwości.

Z nami Twoja praca stanie się bardziej efektywna

Powiązane posty

Rozwijaj swój biznes zgodnie z przepisami VAT

Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera, aby otrzymywać cenne informacje, aktualności i profesjonalne porady od naszych ekspertów VAT. Bądź na bieżąco i rozwijaj swoją firmę zgodnie z przepisami.
Rozwijaj swój biznes zgodnie z przepisami VAT
Po prostu wypełnij formularz tak szczegółowo, jak to możliwe, a nasi eksperci wkrótce skontaktują się z Tobą, aby omówić Twoje działania i dalsze kroki.