Obowiązkowy pełnomocnik dla firm spoza UE w Czechach
Wymóg wyznaczenia pełnomocnika dla celów VAT w Czechach początkowo miał wejść w życie w 2024 roku, jednak został przesunięty na styczeń 2025.
Zwolnienie dla firm posiadających skrzynkę danych
Od 2025 roku zagraniczna firma, która nie ma siedziby VAT w UE i jest zarejestrowana w Czechach, będzie zobowiązana do wyznaczenia „pełnomocnika do doręczeń” (‘zmocněnec pro doručování’) w przypadku braku skrzynki danych. Pełnomocnik powinien zostać wyznaczony najpóźniej w dniu, w którym upływa termin składania wniosku o rejestrację VAT, lub w dniu składania wniosku, jeśli rejestracja jest dobrowolna. Pełnomocnik będzie reprezentować firmę spoza UE w kontaktach z czeską administracją podatkową i musi posiadać skrzynkę danych.
Zgłoszenie pełnomocnika w przypadku dobrowolnej rejestracji VAT
Firmy spoza UE nie mają obowiązku wyznaczania pełnomocnika, jeśli firma ta już posiada skrzynkę danych. Pełnomocnik powinien zostać wskazany w wniosku o rejestrację VAT. W przypadku obowiązkowej rejestracji VAT, brak wskazania pełnomocnika w wniosku nie stanowi podstawy do odmowy rejestracji. Natomiast w przypadku dobrowolnej rejestracji jest to przeszkoda do uzyskania numeru VAT.
Kluczowe terminy wyznaczenia pełnomocnika
Zagraniczne osoby prawne, które nie posiadają wymaganej skrzynki danych, a są już zarejestrowane w Czechach na dzień 1 stycznia 2025 roku, muszą wyznaczyć pełnomocnika z wymaganą skrzynką danych do 28 lutego 2025 roku. Osoba zagraniczna, która będzie zarejestrowana w Czechach na 1 stycznia 2025 roku, zobowiązana jest do zgłoszenia administratorowi podatkowemu swojego adresu e-mail do dnia 28 lutego 2025 roku. Musi to zostać wykonane za pomocą specjalnego formularza, który należy złożyć w okresie od 01.01.2025 do 28.02.2025. Pełnomocnik przejmuje wszystkie prawa i obowiązki dotyczące doręczeń dokumentów od organów podatkowych w odniesieniu do podatku od wartości dodanej (tj. zgodnie z ustawą o podatku od towarów i usług oraz kodeksem podatkowym) w imieniu reprezentowanej osoby.
Zagraniczna firma, która nie spełni obowiązku wyznaczenia pełnomocnika lub wyznaczy pełnomocnika po upływie wyznaczonego terminu, będzie zobowiązana do zapłacenia grzywny w wysokości 1 000 CZK za każdy dzień niedopełnienia tego obowiązku.