Nowe obowiązki dla przedstawicieli podatkowych i podmiotów spoza UE planujących transakcje wewnątrzwspólnotowe

 

Na podstawie dwóch nowych dekretów ministerialnych z 4 i 9 grudnia 2024 r., Ministerstwo Finansów wprowadziło nowe obowiązki wynikające z dekretu ustawodawczego nr 13 z dnia 12 lutego 2024 r., które zostały omówione w poprzednim komunikacie (do którego odwołujemy się w celu uzyskania szczegółowych informacji).

Zgodnie z nowym artykułem 35 ust. 7 kwartału d.P.R. 633/72 („Dekret VAT”) oraz zaktualizowaną wersją artykułu 17 ust. 3 dekretu VAT, podmioty zamierzające pełnić rolę przedstawiciela podatkowego dla podmiotów zagranicznych, które nie mają siedziby dla celów VAT we Włoszech, muszą spełniać następujące wymagania:

  • Zgodność z wymogami dotyczącymi uczciwości osobistej, określonymi w artykule 8 ust. 1 lit. a) do d) dekretu ministerialnego nr 164 z dnia 31 maja 1999 r.;
  • Przedłożenie aktu notarialnego zgodnie z artykułami 46 i 47 dekretu prezydenckiego nr 445/2000, potwierdzającego spełnienie wymagań dotyczących uczciwości osobistej;
  • Udzielenie odpowiedniej gwarancji właściwemu organowi podatkowemu, jeśli reprezentują więcej niż jeden podmiot;
  • Weryfikacja kompletności dokumentacji i informacji dostarczonych przez podmiot zagraniczny w celu umieszczenia jego numeru VAT w bazie VIES oraz jego zgodności z danymi w posiadaniu przedstawiciela.

Przedstawiciele podatkowi, którzy spełniają wymogi uczciwości i udzielili wymaganej gwarancji, będą dostępni na stronie internetowej włoskich organów podatkowych.

Natomiast przedstawiciele, którzy nie dopełnią nowych obowiązków dotyczących gwarancji, mogą zostać ukarani administracyjnie grzywną w wysokości od 3 000 do 50 000 euro, bez możliwości kumulacji kar.

Wymagana gwarancja musi być złożona osobiście przez przedstawiciela podatkowego i może przyjąć jedną z następujących form: obligacje rządowe, gwarancję bankową lub polisę ubezpieczeniową. Kwota gwarancji zależy od liczby reprezentowanych podmiotów i wynosi od 30 000 euro (dla 2-9 podmiotów) do 2 000 000 euro (dla podmiotów ponad 1000).

Dodatkowo, Ministerstwo Finansów z dnia 4 grudnia 2024 r. określiło szczegóły dotyczące gwarancji, które muszą przedstawić podatnicy spoza UE, by móc dokonywać transakcji wewnątrzwspólnotowych w Italii. Gwarancja ta musi zostać przedstawiona przez podmiot zagraniczny lub jego przedstawiciela podatkowego włoskiemu organowi podatkowemu i spełniać te same wymagania formalne, jak w przypadku gwarancji przedstawicieli podatkowych. Minimalna kwota gwarancji wynosi 50 000 euro i musi obowiązywać przez co najmniej 36 miesięcy.

Włoskie organy podatkowe i policja finansowa będą przeprowadzać analizy ryzyka w celu identyfikacji przedstawicieli podatkowych podmiotów spoza UE, którzy mogą mieć problemy z wypełnianiem obowiązków w zakresie weryfikacji dokumentów.

Obie zmiany wejdą w życie po wydaniu dwóch przepisów przez dyrektora włoskich organów podatkowych, które zajmą się szczegółami operacyjnymi.

Warto również dodać, że zmiany będą dotyczyły przedstawicieli podatkowych i podmiotów spoza UE już działających w ramach transakcji wewnątrzwspólnotowych przed wejściem w życie rozporządzenia. Przedstawiciele, którzy pełnią te funkcje w dniu publikacji przepisów, będą zobowiązani do złożenia stosownych oświadczeń w ciągu 60 dni, aby uniknąć wygaśnięcia numeru VAT podmiotu zagranicznego. Podobnie podmioty spoza UE, które są już zarejestrowane w VIES, będą musiały złożyć gwarancję w ciągu 60 dni, w przeciwnym razie zostaną wykreślone z tej bazy.

Z nami Twoja praca stanie się bardziej efektywna

Powiązane posty

Rozwijaj swój biznes zgodnie z przepisami VAT

Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera, aby otrzymywać cenne informacje, aktualności i profesjonalne porady od naszych ekspertów VAT. Bądź na bieżąco i rozwijaj swoją firmę zgodnie z przepisami.
Rozwijaj swój biznes zgodnie z przepisami VAT
Po prostu wypełnij formularz tak szczegółowo, jak to możliwe, a nasi eksperci wkrótce skontaktują się z Tobą, aby omówić Twoje działania i dalsze kroki.