Kategoria: , ,

Niemcy dyskutują o nowych wymaganiach e-faktur

Niemieckie organy podatkowe opublikowały w kwietniu 2023 r. propozycję, która wprowadziłaby obowiązkowe wymogi e-fakturowania dla niemieckich firm zajmujących się dostawami B2B od 1 stycznia 2025 r.

E-faktura to faktura, która jest wystawiana, przesyłana i otrzymywana w ustrukturyzowanym formacie elektronicznym, który umożliwia przetwarzanie elektroniczne. Obecna propozycja w Niemczech uwzględnia nowe unijne przepisy dotyczące e-fakturowania. Przepisy te umożliwią państwom członkowskim wprowadzenie wymogów dotyczących fakturowania elektronicznego od 1 stycznia 2024 r., pod warunkiem, że będą one zgodne z odpowiednią normą UE (tj. EN 16931).

Podatnicy objęci ubezpieczeniem i sposób działania systemu

Zgodnie z propozycją podatnicy mający siedzibę w Niemczech byliby zobowiązani do wystawiania e-faktur za dostawy towarów i świadczenie usług B2B w Niemczech, które podlegają opodatkowaniu VAT w Niemczech. Nadal dyskutuje się, czy stałe zakłady podatników mających siedzibę za granicą musiałyby wystawiać e-faktury za dostawy podlegające opodatkowaniu w Niemczech; Prawdopodobnie miałoby to miejsce przy ścisłej interpretacji wniosku.

Oprócz e-faktur można by przygotować wersje papierowe lub wersje PDF faktur.

Zgodnie z obecną propozycją operator platformy (publiczny lub prywatny) musiałby zatwierdzić e-fakturę przed wystawieniem jej klientowi B2B. Następnie należałoby ją przekazać niemieckim organom podatkowym wraz z  konkretnymi informacjami na temat transakcji. Zanim jednak e-faktura mogłaby zostać wysłana, dane w systemie ERP musiałyby zostać przekształcone w e-fakturę opartą na unijnym standardzie e-fakturowania. Może to wymagać aktualizacji lub dodatków do systemów ERP lub oddzielnych mechanizmów konwersji danych na e-fakturę.

Status dyskusji i kolejne kroki

Otwarte są pytania dotyczące wdrożenia e-fakturowania, a w czasie, gdy Ministerstwo Finansów przedstawiało wniosek, do maja 2023 r. zwróciło się o informacje zwrotne do odpowiednich stowarzyszeń i branży, w szczególności na temat tego, czy:

  • Proponowany harmonogram (wprowadzenie fakturowania elektronicznego od dnia 1 stycznia 2025 r.) jest wykonalny dla zainteresowanych przedsiębiorców lub czy wymóg fakturowania elektronicznego powinien być wprowadzany stopniowo, zwłaszcza dla małych i średnich przedsiębiorstw; i

  • Konieczne są wyjątki, zwłaszcza w odniesieniu do faktur za małe wartości lub biletów podróżnych.

Rząd dokona przeglądu przesłanych informacji zwrotnych i zamierza opublikować wniosek legislacyjny dotyczący zmiany niemieckiej ustawy o VAT latem tego roku.

Przedsiębiorcy powinni dokonać przeglądu obecnej (i każdej przyszłej) propozycji, aby ustalić, czy będą na nich miały wpływ przepisy, czy ich systemy ERP i / lub inne procesy wewnętrzne (takie jak zaopatrzenie i sprzedaż, finanse i księgowość itp.) będą wymagały modyfikacji lub aktualizacji w celu spełnienia wymogów e-fakturowania.

Z nami Twoja praca stanie się bardziej efektywna

Powiązane posty

Rozwijaj swój biznes zgodnie z przepisami VAT

Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera, aby otrzymywać cenne informacje, aktualności i profesjonalne porady od naszych ekspertów VAT. Bądź na bieżąco i rozwijaj swoją firmę zgodnie z przepisami.
Rozwijaj swój biznes zgodnie z przepisami VAT
Po prostu wypełnij formularz tak szczegółowo, jak to możliwe, a nasi eksperci wkrótce skontaktują się z Tobą, aby omówić Twoje działania i dalsze kroki.