Ministerstwo Finansów Republiki Słowackiej opublikowało projekt przyszłej nowelizacji ustawy nr 222/2004 Sb. o podatku od wartości dodanej, z późniejszymi zmianami (zwanej dalej „ustawą o VAT” lub „nowelizacją”). Przedmiotem niniejszego projektu nowelizacji jest m.in.:
- Zmiana w § 53b wprowadza obowiązek dokonania przez klienta korekty odliczonego podatku VAT od zakupionych towarów lub usług, do których ceny został doliczony podatek VAT, chyba że klient uregulował ten obowiązek w całości lub w części w terminie 100 dni od jego terminu . Oznacza to, że jeśli Klient nie zapłaci za zakupiony towar lub usługę w terminie 100 dni, Klient jest zobowiązany do skorygowania odliczonego podatku VAT w zakresie nieuiszczonego zobowiązania w okresie rozliczeniowym, w którym upłynęło 100 dni od jego wymagalności . Oczekuje się, że wprowadzenie takiego obowiązku zwiększy motywację klientów do spłacania zaległych należności, ponieważ brak zapłaty będzie skutkował obowiązkiem korekty odliczonego podatku.
- Zwolnienie z obowiązku rejestracji jako płatnik VAT po przekroczeniu obrotu 49 790 EUR, jeżeli podatnik dostarcza wyłącznie towary lub świadczy usługi zwolnione z podatku VAT . Głównym celem takiej zmiany jest zmniejszenie obciążeń administracyjnych. Ma to miejsce w przypadku, gdy podatnik prowadzi wyłącznie zwolnioną działalność, taką jak świadczenie usług finansowych lub ubezpieczeniowych lub zwolniony najem nieruchomości; w tym przypadku rejestracja VAT nie jest już wymagana, gdy obrót z tej działalności przekroczy 49 790 euro. Jeżeli jednak taki podmiot chce zarejestrować się dobrowolnie, może to zrobić.
- Inne zmiany miały na celu zmniejszenie obciążeń administracyjnych i wyeliminowanie niektórych niedociągnięć ustawy, które powstały w wyniku jej stosowania w praktyce . Obejmują one np. bardziej szczegółowe wyjaśnienie, co stanowi przesyłkę o małym charakterze, której przywóz jest zwolniony z podatku VAT na potrzeby ustawy o VAT; określony w ustawie sposób ustalania wysokości korekty odliczonego podatku od kradzieży towarów; zniesienie obowiązku składania zeznań podatkowych zerowych w przypadku pierwszego klienta w ramach handlu trójstronnego; zmiana terminu zapłaty podatku przy nabyciu nowego środka transportu z innego państwa członkowskiego UE.
- Od 1 stycznia 2024 r. wprowadzono nowy obowiązek ewidencji dla dostawców usług płatniczych za pośrednictwem którego dokonywane są płatności za dostarczone towary lub usługi – zmiana ta wynika przede wszystkim z transpozycji Dyrektywy Rady UE, której głównym celem jest zwalczanie unikania opodatkowania wynikającego z transgranicznego handlu elektronicznego, gdzie dochodzi do sytuacji, gdy klient znajduje się w jednym państwie członkowskim UE, a dostawca towarów lub usług ma siedzibę w innym państwie członkowskim UE lub w państwie trzecim, przy czym cały zakup jest dokonywany w przestrzeni internetowej. Brak obowiązku informacyjnego klienta w takich transakcjach prowadzi do niewystarczających i niedokładnych informacji dla krajowych administracji podatkowych, a zatem często prowadzi do niezgłoszenia zobowiązania podatkowego. Zapisy te będą następnie przesyłane przez każde państwo członkowskie UE do środkowoeuropejskiego systemu płatniczego, gdzie zostaną sprawdzone.
Proponuje się, aby nowelizacja tej ustawy o VAT zaczęła obowiązywać od 1 stycznia 2023 r., z wyjątkiem obowiązku prowadzenia ewidencji dla wybranych dostawców usług płatniczych, który wejdzie w życie od 1 stycznia 2024 r.