Blog Details

  • Home
  • Istotne zmiany w deklaracjach Intrastat od stycznia 2022
Istotne zmiany w deklaracjach Intrastat od stycznia 2022
Tick 11th luty 2022 0 Comments

Nowe „Rozporządzenie w sprawie europejskiej statystyki przedsiębiorstw” weszło w życie 1 stycznia 2022 r. Od tego dnia deklaracje Intrastat Dispatches w całej Unii Europejskiej (UE) będą wymagały dwóch dodatkowych informacji statystycznych. Nowe elementy danych, które należy podać, to: 

  • NIP partnera 
  • Kraj pochodzenia 

Niektóre państwa członkowskie UE zwróciły się już o te informacje, decydując się na ich zbieranie lub wcześnie wdrożyły nowe wymagania.  

Zgodnie z nowym rozporządzeniem, w państwach członkowskich UE, w których te dwa elementy danych nie są jeszcze gromadzone, przedsiębiorstwa będą musiały zacząć je zgłaszać od stycznia 2022 r. w deklaracjach wysyłkowych. Te dane dotyczące eksportu/wysyłki będą udostępniane przez Eurostat między państwami członkowskimi UE. Mamy nadzieję, że te dodatkowe dane zebrane po stronie eksportu/wysyłki pozwolą na zmniejszenie obciążenia zbierania danych po stronie importu/akwizycji. 

NIP partnera

Jest to połączenie kodu kraju i numeru VAT nabywcy/odbiorcy towaru (importera). Będzie to numer rejestracyjny VAT klienta, do którego towar jest wysyłany. Numer VAT należy podać z dwucyfrowym kodem alfa kraju państwa członkowskiego UE, do którego należy klient, a następnie jego numerem VAT.

Podczas gdy większość państw członkowskich UE używa prefiksu kodu kraju ISO2, należy pamiętać, że rejestracja VAT w Grecji jest zawsze poprzedzona kodem „EL”, a nie „GR”.  

W przypadku przesyłek transgranicznych, w których stosuje się uproszczenie Triangulacji, a fakturowany klient znajduje się w innym państwie członkowskim UE niż to, do którego towary są wysyłane (miejsce wysyłki), numer VAT osoby, która odbiera towary powinien być używany. Dlatego zaleca się, aby zidentyfikować odpowiednie transakcje i zażądać numeru rejestracyjnego VAT odbiorcy towarów w miejscu dostawy, uzyskać, potwierdzić i zachować, aby można było go prawidłowo zgłosić w deklaracji Instrastat. Jeżeli nie jest to znane, wówczas numer VAT fakturowanego klienta powinien być wykorzystany jako rezerwa. 

Jeżeli towary są wysyłane do osób prywatnych lub firm niezarejestrowanych jako podatnik VAT, należy użyć kodu QV999999999999. 

Kraj pochodzenia

Kraj pochodzenia (CoO) to kraj, w którym wysyłane towary zostały pierwotnie w całości wyprodukowane. W przypadku towarów produkowanych w więcej niż jednym kraju KOP będzie krajem, w którym nastąpiła ostatnia istotna transformacja gospodarcza. Oznacza to kraj, w którym towary zostały ostatnio poddane obróbce, w wyniku której nastąpiła zmiana kodu towaru w Systemie Zharmonizowanym na poziomie 4 (HS4). Wszelkie prace przy towarze, które nie powodują zmiany kodu towaru HS4, np. podział przesyłek lub przepakowanie towaru, nie będą wystarczające, aby wpłynąć na CoO towaru. 

W systemie Intrastat należy podać odpowiedni dwucyfrowy kod kraju ISO. Należy pamiętać, że na potrzeby raportowania Intrastat towary wyprodukowane lub wyprodukowane w Wielkiej Brytanii (Anglii, Szkocji i Walii) należy sklasyfikować jako XO, natomiast wyprodukowane lub wyprodukowane w Irlandii Północnej należy sklasyfikować jako XI . 

Intrastat między Wielką Brytanią a UE

Od 1 stycznia 2022 r. deklaracje Intrastat będą musiały być składane tylko w przypadku przepływu towarów między Irlandią Północną a UE. Ruchy między Wielką Brytanią (Anglią, Szkocją i Walią) a UE nie będą już objęte Intrastatem z powodu Brexitu. 

Nowe progi zwolnień z Intrastat w Irlandii Północnej od 1 stycznia 2022 r. będą: 

  • 500 000 GBP za przyjazdy (import/nabycie NI z UE) 
  • 250 000 GBP za wysyłkę (eksport NI/wysyłka do UE) 
  • Próg terminów dostawy pozostanie na poziomie 24 000 000 GBP