Intrastat we Francji – informacje o sprawozdawczości

Rejestracja INTRASTAT FRANCJA

Intrastat Francja

Rejestracja Intrastat - we Francji

Rejestracja Intrastat Francja

Informacyjnie:

INTRASTAT to system gromadzenia danych stosowany do dostarczania informacji statystycznych dotyczących wywozów i przywozów towarów w ramach Unii Europejskiej nie będących przedmiotem zgłoszenia celnego.

Jeżeli prowadzisz wymianę towarową z państwami członkowskimi UE, zobowiązany jesteś do składania zgłoszeń.

 INTRASTAT. Deklaracje Intrastat statystycznie odzwierciedlają rzeczywisty przepływ towarów między 27 państwami członkowskimi Unii Europejskiej. Na podstawie indywidualnych zgłoszeń Intrastat opracowywane są statystyki handlu wewnątrzwspólnotowego, które dostarczają aktualnych danych na temat wymiany towarowej we Francji.

Francja – Francuski intrastat EMEBI i deklaracja VAT recapitulative (ERTVA) w 2025 roku

W 2022 roku deklaracja handlu towarami (DEB) została zastąpiona przez dwa nowe obowiązki sprawozdawcze: deklarację VAT recapitulative (ERTVA) i francuski intrastat (EMEBI). Dowiedz się, jak wypełniać obowiązki związane z EMEBI i ERTVA w 2025 roku.

Aktualizacje ERTVA i EMEBI na rok 2025

18 grudnia 2024 roku Departament Statystyki i Handlu Zagranicznego zorganizował webinar dotyczący aktualizacji na rok 2025 związanych z Miesięcznym Badaniem Handlu Towarami w UE (EMEBI). 

Podczas tego webinaru administracja ogłosiła publikację noty referencyjnej dotyczącej składania EMEBI 20 grudnia 2024 roku na rok 2025.

Nagrania, materiały oraz nota referencyjna są dostępne wyłącznie w języku francuskim.

Administracja przedstawiła również główne zmiany dotyczące EMEBI w 2025 roku:

  1. Brak niektórych zmiennych stanie się blokujący Przypomnienie: od 1 stycznia 2022 roku kraj pochodzenia przy wysyłce oraz numer VAT klienta dla przepływów nietransakcyjnych (reżim 29) stały się obowiązkowe. Jednak brak tych danych nie uniemożliwiał składania EMEBI.

Od stycznia 2025 roku, jeśli te dane nie zostaną wprowadzone, pojawi się komunikat ostrzegawczy, informujący, że brak tych zmiennych stanie się przyczyną do blokady. Później w 2025 roku brak tych danych rzeczywiście uniemożliwi złożenie EMEBI.

  1. Tworzenie dedykowanych kodów w przypadku braku numeru VAT klienta Administracja wprowadziła specjalne kody na przypadki, kiedy numer VAT klienta lub odbiorcy w państwie przeznaczenia jest nieznany:

– QV999999999999: Numer VAT klienta jest nieznany lub nie może być określony, a powód jego braku nie został określony.

– QN999999999999: Numer VAT klienta jest nieokreślony — importer w państwie odbiorcy to osoba fizyczna, która nie jest zarejestrowana do VAT.

– QT999999999999: Numer VAT klienta jest nieokreślony — importer w państwie odbiorcy to podmiot opodatkowany, który nie jest zarejestrowany do VAT.

Nowe obowiązki: ERTVA i EMEBI

Do 31 grudnia 2021 roku obowiązki podatkowe (ERTVA) i statystyczne (EMEBI) były połączone w jedną deklarację – deklarację handlu towarami (DEB). Aby dostosować się do rozporządzenia (UE 2019/2152) w sprawie europejskich statystyk gospodarczych, DEB zostało zniesione 1 stycznia 2022 roku, na rzecz dwóch nowych obowiązków sprawozdawczych:

– Deklaracja VAT recapitulative (ERTVA): obowiązek podatkowy

– Francuski INTRASTAT (EMEBI): obowiązek statystyczny

Mimo że są to deklaracje podatkowe i statystyczne, to administracja celna jest odpowiedzialna za ich zbieranie.

Deklaracja VAT recapitulative (ERTVA) Deklaracja VAT recapitulative jest obowiązkiem podatkowym wprowadzonym w 2022 roku na podstawie artykułu 289 B Kodeksu Podatkowego (CGI).

Deklaracja ta, która wcześniej była składana za pośrednictwem DEB, pozwala administracjom podatkowym w Europie na zapewnienie prawidłowego opodatkowania VAT dostaw towarów między państwami członkowskimi.

Kto jest zobowiązany do składania deklaracji ERTVA? Wszystkie przedsiębiorstwa zarejestrowane do VAT we Francji są zobowiązane do składania deklaracji ERTVA, jeśli wykonują którakolwiek z poniższych czynności:

– Zwolnione dostawy towarów między państwami członkowskimi na podstawie artykułu 262 ter I CGI z Francji do podatnika VAT w innym państwie członkowskim UE

– Transfery zapasów z Francji do innego państwa członkowskiego UE, traktowane jako zwolnione dostawy towarów między państwami członkowskimi (artykuł 256 III CGI)

– Transfery zapasów w ramach umów dotyczących towarów w składzie konsygnacyjnym (artykuł 256 III bis CGI)

– Odzyskiwanie towarów w transakcjach trójstronnych korzystających z uproszczenia przewidzianego w artykule 258 D CGI

Firmy zobowiązane do składania ERTVA muszą uwzględniać te operacje, jak również wszelkie zmiany wartości (np. dodatkowe faktury) lub zmiany wartości (np. rabaty, zniżki) związane z tymi operacjami.

Ważna uwaga: Firmy objęte reżimem franchizy VAT zgodnie z artykułem 293 B CGI nie są objęte tym obowiązkiem, ponieważ ich sprzedaż wewnątrzwspólnotowa jest zwolniona na podstawie artykułu 293 B CGI, a nie artykułu 262 ter I CGI.

Kiedy należy złożyć ERTVA? Firmy muszą złożyć ERTVA dobrowolnie, tylko jeśli wykonują którąkolwiek z wymienionych wyżej operacji (brak deklaracji zerowych).

Deklaracje VAT muszą być składane od 1. do 10. dnia roboczego miesiąca następującego po dostawie towarów.

Gdzie należy wprowadzać dane ERTVA? Deklaracja VAT recapitulative musi być składana online poprzez usługi „Intra-EU Trade in Goods” (DEB WEB2)” na stronie internetowej administracji celnej.

Jakie dane należy zadeklarować? Trzy dane muszą być podane w deklaracji VAT recapitulative dla każdej operacji:

Wartość: Wartość, która ma zostać zgłoszona w deklaracji VAT recapitulative, to wartość fiskalna, czyli kwota netto towarów, obejmująca koszty dodatkowe związane z dostawą, włączone w podstawę opodatkowania (np. transport, ubezpieczenie, opakowanie, opłaty manipulacyjnej.

Rejestracja INTRASTAT we Francji

Intrastat we Francji

Dlaczego Powinieneś Wybrać Nas?

Jesteśmy z firmą wieloletnim doświadczeniem, na rynku działamy od 12 lat. Do każdego klienta podchodzimy z niezwykłą dbałością.

Indywidualnie staramy się rozwiązać każdą sprawę klienta.

Co Oferujemy?

Oferujemy Państwu szereg rozwiązań związanych ze sprzedażą internetową.

Dzięki zdobytemu doświadczeniu i prowadzeniu sprzedaży zagranicznej, byliśmy w stanie rozwinąć oferowanych przez nas usług.

Nasze Usługi to:

– sprzedaż systemu pod działania e-commerce;

– Rejestracja VAT na rynkach europejskich;

– Rejestracja Intrastat

Reżim operacji:

Kody Reżimu:

  • 21 Zwolniona dostawa we Francji, a opodatkowana w państwie docelowym lub transfer zapasów opodatkowany w państwie docelowym.
  • 20 Transfery zapasów w ramach umowy o składzie konsygnacyjnym bez przeniesienia własności. Deklaracja bez wskazania wartości.
  • 10 Korekta początkowo złożonej deklaracji ze statusem
  • 20 w przypadku zwrotu zapasów bez przeniesienia własności w ciągu 12 miesięcy.
  • 31 Re-fakturowanie w ramach operacji trójstronnej.
  • 25 Dostosowanie handlowe skutkujące obniżeniem wartości (rabat, zniżka).
  • 26 Dostosowanie handlowe prowadzące do wzrostu wartości.

Numer identyfikacyjny nabywcy w Europie: Jest to numer VAT podany przez kupującego, wydany przez państwo członkowskie UE inne niż Francja (dla sprzedaży wewnątrzwspólnotowych) lub przez państwo członkowskie UE, do którego towar jest dostarczany (dla transakcji trójstronnych). Należy zweryfikować jego ważność przed operacją na platformie VIES Komisji Europejskiej tutaj.

Ryzyko i kary w przypadku kontroli: Brak złożenia deklaracji ERTVA skutkuje karą w wysokości 750 euro, która wzrasta do 1500 euro, jeśli ERTVA nie zostanie złożona w ciągu trzydziestu dni od wezwania. Każdy błąd jest karany grzywną w wysokości 15 euro, przy czym maksymalna kara wynosi 1500 euro na deklarację.

Ważna uwaga – Od 2020 roku, jeśli dostawa wewnątrzwspólnotowa nie zostanie zgłoszona w ERTVA, podczas audytu podatkowego może zostać odmówione zwolnienie z VAT. W takim przypadku należy dokonać korekty w wysokości 20% VAT od podstawy opodatkowania towarów objętych standardową stawką VAT oraz naliczyć odsetki za opóźnienie w płatności, jeśli ma to zastosowanie.

Skontaktuj się z Nami

Chcesz poznać naszą ofertę?

Nie zwlekaj, skontaktuj się z nami telefonicznie bądź poprzez formularz kontaktowy.

EMEBI to obowiązek statystyczny wprowadzony w 2022 roku, regulowany ustawą z 1951 roku dotyczącą badań statystycznych. Wcześniej obowiązek ten był realizowany za pomocą składania deklaracji DEB.

Kto jest zobowiązany do tego obowiązku? Każdego roku administracja określa listę firm, które są objęte tym obowiązkiem, nazywaną „próbą”. Firmy te są informowane przez administrację listownie w ostatnim kwartale roku poprzedzającego rok, w którym będą zobowiązane do składania deklaracji. W ciągu roku administracja może uzupełniać próbę.

Ważna uwaga: W przypadku wątpliwości co do otrzymania listu, warto skontaktować się z CISD, pod którego jurysdykcją firma podlega.

Firmy zobowiązane do składania EMEBI muszą zgłaszać wszystkie przepływy towarów między Francją a innymi państwami członkowskimi UE.

Przykłady szczególnych operacji, które należy zadeklarować w EMEBI:

– Zwroty lub wymiany towarów związane z nabyciem lub dostawą wewnątrzwspólnotową.

– Wymiany z Irlandią Północną.

– Wymiany produktów podlegających szczególnym regulacjom (towary akcyzowe, dzieła sztuki itp.) lub przepływy produktów związanych z obronnością w obrębie UE.

– Towary importowane do Francji, które następnie są dostarczane do innego państwa członkowskiego UE (wysyłka EMEBI) lub towary importowane do innego państwa członkowskiego UE, które następnie trafiają do Francji (wprowadzenie EMEBI).

– Towary wysyłane z Francji do innego państwa UE w celu eksportu (wysyłka EMEBI) lub towary wprowadzone z innego państwa UE do Francji w celu eksportu (wprowadzenie EMEBI).

– Towary dostarczone do zagranicznych ambasad i organizacji międzynarodowych znajdujących się w innym państwie UE.

– Towary transportowane z Francji do strefy wolnego handlu w innym państwie UE.

– Towary przemieszczające się między Francją a UE w ramach przetwarzania aktywnego lub po przetwarzaniu aktywnym.

Przykłady szczególnych operacji (lista niepełna), które nie muszą być zgłaszane w EMEBI:

– Wymiany z niektórymi terytoriami, które nie należą do terytorium fiskalnego UE (np. DOM (Francja), Ceuta, Melilla i Wyspy Kanaryjskie (Hiszpania)).

– Podróże zwrotne na podstawie umów leasingowych trwających mniej niż 24 miesiące.

– Przepływy związane z odpadami ostatecznymi, które nie mają wartości handlowej.

– Towary dostarczane bezpłatnie, jeśli nie są związane z transakcją handlową, pod warunkiem że są dostarczane wyłącznie w celu przygotowania lub wsparcia transakcji handlowej zaplanowanej na później (np. materiały reklamowe lub próbki handlowe).

Jeśli potrzebujesz pomocy przy rejestracji do Intrastat

Firmy są zobowiązane do składania miesięcznych deklaracji EMEBI zgodnie z poniższym harmonogramem:

Miesiąc odniesieniaOkres składania
Styczeń1-12 lutego (2025)
Luty1-12 marca (2025)
Marzec1-12 kwietnia (2025)
Kwiecień1-15 maja (2025)
Maj1-12 czerwca (2025)
Czerwiec1-11 lipca (2025)
Lipiec1-12 sierpnia (2025)
Sierpień1-12 września (2025)
Wrzesień1-11 października (2025)
Październik1-14 listopada (2025)
Listopad1-12 grudnia (2025)
Grudzień1-13 stycznia (następny rok – 2026)

Jeśli w danym okresie nie ma przepływów do zgłoszenia, firmy zobowiązane do EMEBI muszą złożyć deklarację zerową.

Gdzie należy wprowadzić dane EMEBI?
Deklarację EMEBI należy składać online za pośrednictwem usługi „Intra-EU Trade in Goods (DEB WEB2)” dostępnej na stronie internetowej administracji celnej.

Jakie dane należy zadeklarować?
W deklaracji EMEBI należy podać jedenaście informacji dotyczących każdej operacji:

  1. Nomenklatura produktu:
    Nomenklatura połączona (CN) na 8 cyfr, wspólna dla wszystkich państw członkowskich UE.

  2. Kraj przeznaczenia lub pochodzenia:
    Dwu-cyfrowy kod literowy kraju przeznaczenia (wysyłka EMEBI) lub pochodzenia (wprowadzenie EMEBI) towaru.

  3. Wartość:
    Dla operacji podlegających opodatkowaniu wartość do zadeklarowania to wartość fiskalna, identyczna jak w przypadku ERTVA.
    Dla operacji niepodlegających opodatkowaniu wartość to wartość rynkowa, czyli kwota, która byłaby fakturowana w przypadku zakupu lub sprzedaży.

  4. Masa netto:
    Masa towaru bez opakowań (pudełek, butelek), ale z uwzględnieniem wszelkich płynów i konserwantów.

  5. Jednostki dodatkowe:
    Tylko nomenklatura produktu decyduje, czy należy podać jednostkę dodatkową. Przykład: dla pary butów podaje się liczbę butów, dla wody mineralnej – litry.

  6. Rodzaj transakcji:
    Typ transakcji związanej z fizycznym przemieszczaniem towarów. Lista ta zmieniła się w 2022 roku i jest dostępna w załączniku 2 noty referencyjnej EMEBI z dnia 20 grudnia 2024 (strona 44).

  7. Środek transportu:
    Środek transportu używany do przewozu towarów, zakodowany w następujący sposób:
    1 – Transport morski
    2 – Transport kolejowy
    3 – Transport drogowy
    4 – Transport lotniczy
    5 – Wysyłki pocztowe
    7 – Instalacje transportowe (rurociąg)
    8 – Transport drogami wodnymi
    9 – Napędzanie własne (np. ciężarówka, samolot, łódź napędzana własnym napędem)

  8. Departament:
    Dla wysyłki, jest to francuski departament, z którego wysyłane są towary. Dla wprowadzenia, jest to francuski departament faktycznego miejsca przeznaczenia towarów, czyli miejsce, w którym towary docierają.

  9. Kraj pochodzenia:
    Dwu-cyfrowy kod literowy kraju określony przez pochodzenie niepreferencyjne zgodnie z przepisami celnymi UE (może to być kraj spoza UE). To kraj, w którym towary są produkowane lub istotnie przetwarzane.

  10. Numer VAT klienta:
    Zgodnie z tymi samymi zasadami, co w przypadku ERTVA.

  11. Kody reżimu EMEBI:
    Wysyłka EMEBI:

    • 21 – Dostawy zwolnione we Francji i opodatkowane w państwie przeznaczenia lub transfery towarów opodatkowane w państwie przeznaczenia (transfery magazynowe).

    • 29 – Inne wysyłki (np. wysyłka do lub po przetworzeniu).

    Wprowadzenie EMEBI:

    • 11 – Wewnętrzne nabycia i opodatkowane przydziały traktowane jako nabycia wewnątrzwspólnotowe we Francji.

    • 19 – Inne wprowadzenia (np. wprowadzenie do lub po przetworzeniu).

    Więcej szczegółów znajduje się na stronach 26-27 noty referencyjnej EMEBI z dnia 20 grudnia 2024.

Ryzyka i kary w przypadku kontroli
Brak złożenia deklaracji EMEBI skutkuje grzywną w wysokości od 75 do 150 euro. Grzywna może zostać zwiększona do 2250 euro w przypadku powtarzających się naruszeń przez firmę oraz za każdą deklarację.

Brak lub nieścisłość w deklaracji EMEBI może skutkować uznaniem za brak odpowiedzi na EMEBI i nałożeniem tych samych kar.

Jeśli potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z nami poprzez formularz kontaktowy.

Kraj

Francja

Kod Kraju

FR

DOSTAWY

460 000 Eur rocznie

Wysyłki

460 000 Eur rocznie

Składanie deklaracji VAT

miesięcznie

Rozwijaj swój biznes zgodnie z przepisami VAT

Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera, aby otrzymywać cenne informacje, aktualności i profesjonalne porady od naszych ekspertów VAT. Bądź na bieżąco i rozwijaj swoją firmę zgodnie z przepisami.
Rozwijaj swój biznes zgodnie z przepisami VAT
Po prostu wypełnij formularz tak szczegółowo, jak to możliwe, a nasi eksperci wkrótce skontaktują się z Tobą, aby omówić Twoje działania i dalsze kroki.