Grecja wprowadzi obowiązek e-fakturowania B2G od września 2023 r. Wdrożenie będzie realizowane etapami w oparciu o administrację publiczną, której wystawiona jest faktura.
Obowiązek ten rozpocznie się do 12 września 2023 r. i zostanie zakończony do stycznia 2025 r., z mandatem do wystawiania e-faktur wszystkim ogólnym organom administracji państwowej w następujący sposób:
- Do września 2023 r. w przypadku zamówień dotyczących ministerstw infrastruktury i transportu, zarządzania cyfrowego, imigracji i azylu, gminy Ateny, krajowego centralnego organu ds. zamówień zdrowotnych (E.K.A.P.Y.), krajowego centralnego organu zamówień Ministerstwa Rozwoju i Inwestycji, Społeczeństwa Informacyjnego S.A., Uniwersytetu Ekonomicznego w Atenach, „Attiko Metro S.A.”, EYDAP S.A. oraz Egnatia Odos SA.
- Do stycznia 2024 r. w przypadku umów dotyczących organów pozostałej części administracji centralnej.
- Do lipca 2024 r. w przypadku umów dotyczących innych organów lub organów.
- Do stycznia 2025 r. przedsiębiorstwa muszą wystawiać e-faktury na wszystkie inne wydatki sektora instytucji rządowych i samorządowych fakturowane od tej daty.
Zasadniczo zamówienia publiczne lub wydatki do kwoty 2 500 EUR nie podlegają obowiązkowi wystawienia faktury elektronicznej.
Aby ustalić, czy musisz wystawić e-fakturę na transakcję B2G, należy odwołać się do daty rozpoczęcia umowy, a nie daty wystawienia faktury.
E-faktury wystawiane administracji publicznej muszą być zgodne z europejskim standardem e-fakturowania i specyfikacją Peppol (CIUS). Ponadto dostawcy wystawiający e-faktury dla greckiej administracji publicznej w imieniu swoich klientów są wyłącznie certyfikowanymi dostawcami usług.
Jeśli wystawiasz już e-faktury na transakcje B2B w Grecji, powinieneś sprawdzić, czy Twój usługodawca może również wystawiać e-faktury B2G.
Wreszcie, proszę wziąć pod uwagę, że obowiązek ten obejmuje obowiązek zgłaszania danych za pośrednictwem greckiej platformy MyDATA dla firm o ugruntowanej pozycji.
Znaleźć tu oficjalne zawiadomienie z dnia 12 kwietnia 2023 r.