Czy wiesz, że e-fakturowanie i e-raportowanie staną się obowiązkowe od lipca 2024 roku? Ten nowy mandat zapewnia wgląd w sposób prowadzenia działalności biznesowej B2B i B2C. Odkryj różnicę między e-fakturowaniem a e-raportowaniem oraz jak wpływa to na Twoją firmę.
Od 1 lipca 2024 r. Francja wprowadzi obowiązkowe e-fakturowanie. Zgodnie z nowym mandatem będzie to proces stopniowy do 2026 r. Aby jednak wyprzedzić krzywą zgodności, konieczne jest zrozumienie podstaw, zanim będzie za późno.
Przegląd e-fakturowania i e-raportowania
Obowiązkowe Faktury Elektroniczne (e-faktury) są obowiązkowe dla transakcji dotyczących administracji publicznej od stycznia 2020 r. Jednak obowiązkowe e-fakturowanie transakcji B2B nie zostało jeszcze wdrożone i zostało przesunięte z 2023 r. na lipiec 2024 r.
Oznacza to, że firmy z siedzibą we Francji będą zobowiązane do wystawiania e-faktur innym francuskim klientom biznesowym. Aby w pełni zrozumieć i zastosować się do nadchodzącego mandatu, musimy przyjrzeć się podstawowym różnicom między e-fakturowaniem a e-raportowaniem.
E-fakturowanie: Wymagania dotyczące e-fakturowania nie ograniczają się do przejścia na technologię cyfrową. Chociaż wszystko odbywa się elektronicznie, istnieje dodatkowy obowiązkowy format. Ten format wymaga minimalnej bazy danych i struktury, które firmy muszą uwzględnić. Ponadto dane te są udostępniane władzom francuskim w czasie rzeczywistym, aby zapewnić pełną przejrzystość.
E-raportowanie: E-raportowanie jest obowiązkiem zgłaszania władzom francuskim wszelkiej sprzedaży, która nie jest objęta zasadami e-fakturowania. Podczas gdy e-faktury są obowiązkowe w przypadku sprzedaży między francuskimi przedsiębiorstwami, e-raportowanie dotyczy całego importu, eksportu, sprzedaży osobom prywatnym (B2C) lub dostaw wewnątrzwspólnotowych (B2B).
Obowiązkowy harmonogram e-faktury
Trzyletni plan będzie wdrażany w zależności od wielkości firmy w następujący sposób:
- Duże przedsiębiorstwa lub duzi podatnicy, którzy nie kwalifikują się do żadnej innej wielkości (1 lipca 2024 r.)
- Małe i średnie przedsiębiorstwa (MŚP) zatrudniające mniej niż 5000 pracowników i roczne obroty nieprzekraczające 1,5 mln EUR (1 stycznia 2025 r.)
- Małe i średnie przedsiębiorstwa (MŚP) zatrudniające mniej niż 250 pracowników i roczne obroty nieprzekraczające 50 000 EUR (1 stycznia 2026 r.)
W ramach procesu zlecenie obejmuje również konkretne transakcje, które będą wymagały e-fakturowania. Wszystkie transakcje B2B dokonane we Francji i podlegające opodatkowaniu będą wymagały raportowania za pośrednictwem formatu e-faktury. Ponadto e-fakturowanie jest obowiązkowe również w przypadku transakcji krajowych pomiędzy spółkami mającymi siedzibę we Francji a zarejestrowanymi podatnikami VAT.
Format i zgodność e-faktury
Aby faktury elektroniczne były w pełni zgodne, muszą mieć określony format. Wpłynie to na odzyskanie podatku VAT z frontu krajowego. Techniczność faktur jest niezbędna. Nie ma to sensu, jeśli masz „fakturę elektroniczną”, ale faktura nie spełnia wymaganego standardu.
Kogo dotyczy e-raportowanie we Francji?
Zagraniczne przedsiębiorstwa podlegają obowiązkowi sprawozdawczości elektronicznej w przypadku wystąpienia transakcji podlegającej opodatkowaniu. Dzieje się tak, ponieważ francuski podatek VAT został naliczony i może podlegać zwrotowi. Obejmuje to kilka typowych okoliczności dla firm zagranicznych zarejestrowanych jako płatnicy podatku VAT, takich jak:
Sprzedaż krajowa B2B pomiędzy firmami mającymi siedzibę we Francji.
Sprzedaż krajowa do firm zagranicznych. Jeśli dostawca nie ma siedziby we Francji, jest zobowiązany do składania e-raportów.
Sprzedaż krajowa do klientów (B2C). Dostawca, który nie ma siedziby we Francji, ma również obowiązek e-raportowania.
Korzyści z e-fakturowania
Chociaż e-fakturowanie jest stopniowo wprowadzane w wielu krajach, ważne jest, aby firmy również dostrzegły liczne korzyści, jakie niesie ze sobą ta zmiana.
- E-fakturowanie minimalizuje koszty wydatków biznesowych na drukowanie faktur fizycznych.
- Ogranicza oszustwa i zapewnia przejrzystość transakcji.
- Tworzy dokładny ślad każdej transakcji, który jest łatwiejszy do celów archiwizacji i identyfikacji dokładnych kwot zwrotu podatku VAT.
- Pomaga firmom w ich działalności gospodarczej, prezentując wkład i wymagania trendów biznesowych.
Zgodność z IT i e-fakturowaniem VAT
Skontaktuj się z nami, jeśli musisz uzyskać rejestrację VAT we Francji