Nowe systemy One Stop Shop (OSS) i Import One Stop Shop (IOSS) wprowadzają istotne zmiany w traktowaniu VAT i mechanizmach sprawozdawczych dotyczących sprzedaży osobom prywatnym w UE.Pakiet VAT E-Commerce UE jest złożonym tematem i pojawia się wiele pytań, na które firmy szukają odpowiedzi. Kilka z nich przedstawimy pokrótce poniżej:Jeśli moja firma sprzedaje za pośrednictwem platformy handlowej, kto jest odpowiedzialny za podatek VAT? Moja firma czy rynek?Gdy przedsiębiorstwo ułatwia sprzedaż za pośrednictwem internetowej platformy handlowej, ta ostatnia może stać się „uznanym dostawcą” zobowiązanym do zapłaty podatku VAT, a nie początkowym „podstawowym” dostawcą.Aby ustalić, czy rynek stanie się uznanym dostawcą (odpowiedzialnym za podatek VAT), musisz:
- Sprawdź, czy rynek spełnia warunki „ułatwienia” dostaw, ponieważ w niektórych przypadkach istnieją wyjątki, w których platforma internetowa może nie być uznana za ułatwiającą sprzedaż.
- Rozważ stan swojej firmy i upewnij się, że sprzedaż mieści się w zakresie transakcji, za które rynek może być odpowiedzialny. Te transakcje byłyby:
- Sprzedaż B2C towarów w przesyłce do 150 EUR, które zostały sprowadzone z krajów trzecich (oznacza sprzedaż B2C towarów, w których w punkcie sprzedaży towary znajdują się poza UE). Obowiązuje to niezależnie od miejsca, w którym znajduje się Twoja firma.
- Jeśli jest to wewnątrzwspólnotowa sprzedaż towarów B2C na odległość (co oznacza sprzedaż B2C towarów, które znajdowały się w UE w punkcie sprzedaży), platforma handlowa stanie się odpowiedzialna tylko wtedy, gdy Twoja firma ma siedzibę poza Wspólnotą.
- Importowanie towarów będących jej własnością do kraju przeznaczenia, a następnie sprzedaż ich klientowi końcowemu. Spowodowałoby to obowiązek rejestracji do celów VAT we wspomnianym kraju lub innym państwie członkowskim UE, do którego towary są importowane i sprzedawane. W takich przypadkach nie obowiązują żadne progi, a rejestracja jest wymagana na podstawie pojedynczej transakcji.
- Przeniesienie odpowiedzialności za formalności celne na klienta końcowego, czyniąc go tym samym osobą odpowiedzialną za podatek VAT od importu i wszystkie związane z tym formalności oraz podatki pobierane przy imporcie. Niektóre państwa członkowskie UE mogą wymagać od odbiorcy końcowego wystarczającego dowodu upoważnienia od spedytora dokonującego w ich imieniu formalności importowych.