Kategoria: ,

Brak politycznego konsensusu ministrów finansów dotyczący trójfilarowych reform unijnego VAT w erze cyfrowej (ViDA) podczas posiedzenia ECOFIN 14 maja.

Estonia zdecydowała się wykorzystać prawo weta, dążąc do znalezienia kompromisu, który umożliwiłby państwom członkowskim dobrowolne przystąpienie do obowiązków renomowanego dostawcy w zakresie węzłów transportowych i noclegowych, co jest kluczowym elementem filaru 2.

Niemniej jednak, Rada ECOFIN zaakceptowała pozostałe dwa filary, a mianowicie „Obowiązki w zakresie sprawozdawczości cyfrowej” i „Jednolitą rejestrację VAT”.

Nowy harmonogram i zmienione propozycje ViDA obejmują:

  • Porozumienie w sprawie ViDA i zmiany w dyrektywie VAT w 2024 roku.
  • Możliwość państw członkowskich wprowadzenia krajowych systemów e-fakturowania w odniesieniu do transakcji krajowych bez konieczności uzyskania zgody Komisji Europejskiej.
  • Konieczność przygotowania przedsiębiorstw na akceptowanie faktur elektronicznych bez uprzedniej zgody klienta w przypadku wprowadzenia systemu krajowego.
  • Odroczenie lub włączenie reform przepisów o VAT w handlu elektronicznym do unijnych reform celnych w 2028 roku.
  • e przez Komisję Europejską środków mających na celu zwalczanie nadużyć finansowych związanych z numerami IOSS, w tym powiązanie numeru IOSS z numerem przesyłki.
     

    Styczeń 2026: Mniejsze modyfikacje w pakiecie e-commerce 2021:

    • Wprowadzenie progu 10 000 EUR dla sprzedaży B2C na odległość, który będzie obowiązywał tylko w kraju, gdzie znajduje się siedziba sprzedawcy.
    • Aktualizacja reguł dotyczących punktów podatkowych.
    • Zaliczenie transgranicznych dostaw energii, takich jak gaz ziemny, ogrzewanie i chłodzenie, jako sprzedaży na odległość, co umożliwi zgłoszenie ich w deklaracji VAT poprzez punkt kompleksowej obsługi (OSS).

    Lipiec 2027: Jednolita rejestracja VAT i gospodarka platformowa:

    Filar 2: Gospodarka platformowa

    • Platformy krótkoterminowego wynajmu zakwaterowania i wspólnych przejazdów zostaną uznane za renomowanych dostawców usług dla swoich dostawców, pobierając podatek VAT w ich imieniu.
    • Państwa członkowskie będą miały możliwość wyłączenia dostawców, którzy posiadają numer identyfikacyjny VAT lub korzystają z nowego szczególnego systemu VAT dla MŚP.
    • Definicja krótkoterminowej transakcji zostanie dostosowana do 30 dni, zgodnie z pierwotnym wnioskiem (wcześniej wynosiła 45 dni).
    • Biura podróży zostaną wykluczone z domniemanych dostawców.
    • Transakcje dokonywane przez platformy będą wyłączone z systemu TOMS.
    • Wymogi dotyczące prowadzenia rejestrów dla platform cyfrowych pozostaną niezmienione.

    Filar 3: Jednolita rejestracja VAT (SVR)

    Rozszerzono zakres deklaracji punktu kompleksowej obsługi na przemieszczanie zapasów i wszelki handel elektroniczny w Unii Europejskiej. Dla firm spoza obszaru UE, krajem identyfikacji do celów rejestracji OSS będzie kraj wysyłki towarów. Dobre inwestycyjne mogą zostać włączone do zakresu OSS pod warunkiem, że właściciel jest uprawniony do pełnego zwrotu podatku VAT. Ponadto, zakres OSS został poszerzony o sprzedaż i instalacje, sprzedaż statków, pociągów i samolotów, a także sprzedaż energii za pośrednictwem systemów.

    Wniosek dotyczący wprowadzenia obowiązku stosowania IOSS w odniesieniu do importowanej sprzedaży B2C został wycofany, a przepisy dotyczące doraźnych rozwiązań dotyczących zapasów na żądanie przestaną obowiązywać od dnia 1 lipca 2027 roku. Harmonizacja przepisów dotyczących odwrotnego obciążenia w odniesieniu do krajowych transakcji B2B, dokonywanych przez dostawców spoza obszaru UE, pozostawi państwom członkowskim pewną swobodę w zakresie warunków stosowania (stały lub tylko zidentyfikowany odbiorca).

    W lipcu 2030 roku zostaną wprowadzone obowiązki w zakresie sprawozdawczości cyfrowej (DRR) dla transakcji wewnątrzwspólnotowych, obejmujące dostawy, nabycia, usługi B2B, odwrotnego obciążenia, dostawy energii do podatnika i triangulację. Każde państwo członkowskie będzie mogło opracować własne protokoły sprawozdawcze i specyfikacje techniczne. Okres raportowania zostanie wydłużony do 10 dni po wystawieniu e-faktury, a wykaz sprzedaży WE zostanie zastąpiony systemem DRR. Istniejące systemy zgłaszania transakcji krajowych pozostaną w mocy, a system DRR zostanie poddany ocenie przez Komisję Europejską do marca 2033 roku. Ponadto, dla transakcji DRR będzie obowiązkowe ustrukturyzowane fakturowanie elektroniczne.

    • Elektroniczne faktury oparte na dyrektywie 2014/55/UE staną się obowiązkowe dla każdej transakcji DRR.
    • Nowa definicja standardu EN16931 zostanie wprowadzona.
    • Aktualnie wprowadzono podstawowe walidacje lub specyfikacje techniczne faktur elektronicznych, znane jako „systemy akredytacji”, umożliwiające organom podatkowym weryfikację struktury danych za pośrednictwem platformy.
    • Termin na wystawienie faktur elektronicznych zostanie wydłużony do 10 dni od zdarzenia podatkowego, w porównaniu do dotychczasowych 2 dni.
    • Posiadanie faktury elektronicznej dla transakcji kwalifikowanych stanie się niezbędnym warunkiem do odliczenia lub uzyskania zwrotu podatku VAT.
    • Faktury elektroniczne zastąpią faktury papierowe do celów prawnych, z wyjątkiem określonych sytuacji.
    • Propozycja zakazu stosowania faktur zbiorczych została porzucona pod naciskiem przedsiębiorstw. Zamiast tego mogą być one używane pod określonymi warunkami:
      • Podatek VAT na fakturze musi być naliczony w tym samym miesiącu;
      • Faktura zbiorcza musi zostać wystawiona do 10 dnia następnego miesiąca;
      • Jest to operacja podatna na nadużycia finansowe, a państwo członkowskie ma możliwość zakazania ich stosowania.
    • Belgia podczas prezydencji w Radzie UE będzie dążyć do osiągnięcia porozumienia z Estonią na następnym posiedzeniu Rady ECOFIN, które zaplanowano na 21 czerwca 2024 r. O dalszych krokach będzie informacja wkrótce.
     

Z nami Twoja praca stanie się bardziej efektywna

Powiązane posty

Rozwijaj swój biznes zgodnie z przepisami VAT

Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera, aby otrzymywać cenne informacje, aktualności i profesjonalne porady od naszych ekspertów VAT. Bądź na bieżąco i rozwijaj swoją firmę zgodnie z przepisami.
Rozwijaj swój biznes zgodnie z przepisami VAT
Po prostu wypełnij formularz tak szczegółowo, jak to możliwe, a nasi eksperci wkrótce skontaktują się z Tobą, aby omówić Twoje działania i dalsze kroki.
Ta witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Polityka prywatności i Warunki korzystania z usługi obowiązują.