Odwrotne obciążenie VAT w sektorze budowlanym (art. 394 dyrektywy VAT)
Podatek VAT jest zwykle należny od osoby dostarczającej towary lub świadczącej usługi.
W celu zwalczania oszustw państwa członkowskie, w których VAT jest należny, mogą postanowić, że osobą zobowiązaną do zapłaty VAT jest nabywca towarów lub usług. Takie odwrotne obciążenie jest regulowane przepisami krajowymi.
Zgodnie z art. 394 dyrektywy VAT państwa członkowskie, które w dniu 01.01.1977 r. stosowały specjalne środki w celu uproszczenia procedury poboru podatku VAT lub zapobieżenia niektórym formom oszustw podatkowych lub unikania opodatkowania, mogą je utrzymać, pod warunkiem że powiadomiły o tym Komisję przed dniem 01.01.1978 r. Szczególny mechanizm odwrotnego obciążenia VAT został wprowadzony w odniesieniu do robót budowlanych związanych z nieruchomościami w Belgii na podstawie art. 394 dyrektywy VAT i związanego z nim przepisu o zawieszeniu.
Jakie są zasady obowiązujące w Belgii?
Od 1 stycznia 2023 r., zgodnie z prawem belgijskim (AR-01, art. 20, 1992), roboty budowlane obejmujące roboty budowlane, naprawcze, porządkowe lub konserwacyjne na nieruchomości, a także transakcje polegające na włączeniu rzeczy ruchomych do nieruchomości, instalacji z budynkiem urządzeń sanitarnych, przeciwpożarowych, alarmowych, telefonicznych, elektrycznych lub klimatyzacyjnych, szaf wbudowanych, magazynów i żaluzji, Pokrycia ścienne lub podłogowe dostarczone przez belgijską spółkę podlegają lokalnej odwrotnej opłacie, jeżeli odbiorca jest:
podatnikiem mającym siedzibę w Belgii składający okresowe deklaracje VAT,
podatnikiem niemającym siedziby w Belgii, ale zarejestrowany jako płatnik VAT i składający okresowe deklaracje VAT.
Weźmy przykład
Spółka belgijska świadczy usługi budowlane na rzecz francuskiej spółki zarejestrowanej do celów podatku VAT w Belgii. W takim przypadku zastosowanie ma krajowe odwrotne obciążenie VAT za usługi budowlane, a belgijski dostawca wystawia fakturę bez podatku VAT.
Model byłby inny, gdyby francuska spółka nie była zarejestrowanym płatnikiem VAT w Belgii. W takim przypadku specjalne odwrotne obciążenie VAT nie ma zastosowania, a belgijski dostawca powinien wystawić fakturę z belgijskim podatkiem VAT.
Warto wiedzieć
Jeśli klient składa specjalne belgijskie deklaracje VAT, ten ostatni jest zobowiązany do poinformowania o tym swojego dostawcy. W przeciwnym razie na fakturze należy wskazać konkretną wzmiankę.
***
W przypadku podatników częściowych – mechanizm odwrotnego obciążenia ma zastosowanie niezależnie od charakteru, w jakim działa podatnik częściowy (tj. czy w odniesieniu do podlegającej opodatkowaniu, niepodlegającej opodatkowaniu działalności lub obu rodzajów działalności).