Kategoria: ,

Aktualizacja systemu CTC na Węgrzech łączy w sobie e-fakturowanie i raportowanie faktur w czasie rzeczywistym

Aktualizacja systemu CTC na Węgrzech łączy w sobie e-fakturowanie i raportowanie faktur w czasie rzeczywistym

Węgierską krajowa administracja podatkowa i celna (NTCA) zajmuje się nadzorowaniem okresu przejściowego dla systemu raportowania danych faktur w czasie rzeczywistym, z wersji 2.0 do wersji 3.0 .

Ta nowa wersja będzie obowiązkowa dla wszystkich podatników w kraju od 1 kwietnia 2021 r. Natomiast aktualizacja systemu, która zostanie udostępniona za pośrednictwem nowej wersji, znacznie uprości raportowanie dla firm, jeśli zdecydują się wyrazić zgodę na niektóre dobrowolne zmiany .

Do kluczowych usprawnień w systemie należy schemat raportowania, który pozwala podatnikom spełnić obowiązek raportowania poprzez przedłożenie faktury elektronicznej zawierającej pełną treść danych do faktury. Ta opcjonalna funkcja fakturowania elektronicznego jest dostępna tylko dla transakcji B2B.

Poruszanie się po wymaganiu „zgody klienta”

Chociaż ta zmiana jest pożądanym posunięciem, szczególnie dla wielu dużych korporacji na Węgrzech, pojawiło się pytanie, w jaki sposób jest to zgodne z prawem UE.

Zgodnie z unijną dyrektywą VAT oraz przepisami transponowanymi do węgierskiej ustawy o VAT wymiana e-faktur wymaga zgody osoby akceptującej fakturę. Innymi słowy, dostawca nie może zmusić kupującego do akceptowania faktur elektronicznych zamiast faktur papierowych.

W przeciwieństwie do włoskiej reformy e-fakturowania, która miała miejsce kilka lat temu, krok Węgier w kierunku e-fakturowania nie jest obowiązkowy, a kupujący mogą nie zgodzić się na e-fakturowanie. Zdaniem NTCA dla tych, którzy zdecydują się, zgoda może zostać wyrażona w formie uprzedniej pisemnej umowy między stronami lub w sposób dorozumiany (np. Poprzez opłacenie faktury).

Funkcja e-faktury przychodzącej

Klient, który wyrazi zgodę na e-fakturowanie, będzie mógł pobrać faktury otrzymane w systemie na podstawie numeru NIP i wystawione przez jego dostawców w systemie online urzędu skarbowego. Klienci muszą podać numer faktury w swoim żądaniu, aby pobrać fakturę. Odpowiedź systemu NTCA będzie zawierała wystawioną fakturę i kod skrótu przypisany podczas procesu fakturowania.

W przypadku nieprawidłowego numeru NIP klienta w e-fakturze, klient nie będzie mógł pobrać faktury elektronicznej z systemu.

Jak zapewnić integralność i autentyczność w nowym procesie

Podczas procesu fakturowania po stronie sprzedającego tworzony jest dokument faktury elektronicznej. System sprzedawcy generuje kod skrótu dla pliku, korzystając z jednego z algorytmów wskazanych w oficjalnym standardzie urzędu skarbowego.

Faktura elektroniczna wystawiona po stronie sprzedawcy oraz faktura elektroniczna otrzymana od sprzedawcy po stronie klienta musi być przechowywane wraz z kodem hash wygenerowanym podczas procesu fakturowania. Można to wykorzystać do spełnienia wymagań dotyczących integralności i autentyczności, jako środki alternatywne do metod wymienionych w przepisach: kwalifikowane podpisy elektroniczne i elektroniczna wymiana danych (EDI) za zgodą.

Przyszłość e-fakturowania

Dzięki tej nowej inicjatywie rząd Węgier poczynił znaczący krok naprzód na drodze do cyfryzacji faktur. Odzwierciedla potrzebę większej kontroli i wglądu w działania podatników w ich jurysdykcjach oraz zobowiązanie rządu do ograniczenia znaczenia faktur papierowych. Naturalnym następnym krokiem mogłoby być przyjęcie obowiązkowego modelu CTC inspirowanego przez Włochów; takie posunięcie wymagałoby jednak poparcia instytucji UE.

 

 

Z nami Twoja praca stanie się bardziej efektywna

Powiązane posty

Rozwijaj swój biznes zgodnie z przepisami VAT

Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera, aby otrzymywać cenne informacje, aktualności i profesjonalne porady od naszych ekspertów VAT. Bądź na bieżąco i rozwijaj swoją firmę zgodnie z przepisami.
Rozwijaj swój biznes zgodnie z przepisami VAT
Po prostu wypełnij formularz tak szczegółowo, jak to możliwe, a nasi eksperci wkrótce skontaktują się z Tobą, aby omówić Twoje działania i dalsze kroki.