Blog Details

  • Home
  • 4% VAT na dynie Halloween tylko jeśli są jadalne
Vat na dynie we Włoszech
Tick 24th październik 2022 0 Comments

Urząd Skarbowy we Włoszech uznał, że można zastosować 4-procentową stawkę VAT tylko i wyłącznie na dynie jadalne. Dynie, można również wykorzystać do celów ozdobnych. Dlatego uznano, że ​​do „dyni Halloween” i ozdobnych, jak produktów rolnych i produktów nieprzetworzonych, nie należy stosować zwykłej stawki VAT, ale taką jak ponizej:

a) 4% stawki VAT, jeżeli jest przeznaczona na żywność jako „warzywa i rośliny jadalne”, przewidziane w n. 5), tabeli A, część II, dołączona do dekretu Prezydenta z 26 października 1972 r., sygn. 633 (zwany dalej „dekretem FAKTURA VAT”);
b) stawka VAT w wysokości 10 procent, jeśli do celów zdobniczych, ponieważ „części rośliny przeznaczone są do zdobnictwa „, przewidziane w n. 20) W takich przypadkach przekazujący będzie musiał użyć w dokumentach handlowych informacji takich jak: list przewozowy i faktura, opisy takie jak „dynie Halloween”, „dynie ozdobne „,” dynie nieprzeznaczone do żywności ”.

OPINIA URZĘDU SKARBOWEGO
Wymagana opinia techniczna Agencji Akcyzowej, Celnej i Monopoly (w skrót „ADM”) został złożony przez Podatnika tylko w odniesieniu do dwóch rodzajów dyń, które normalnie można znaleźć w sprzedaży:
– Dynia Cucurbita maxima, z ogólnie okrągłymi i kolorowymi owocami żółto-pomarańczowy, który może również osiągać duże rozmiary. Z tego powodu jest używany głównie do celów dekoracyjnych. Powszechnie określany jako „tykwa z Halloween” jest jednak jadalne i może być również używane w kuchni;
– dynia dyniowa cucurbita lagenaria, której owoce na ogół mają charakterystyczny „kształt kolby” i jest również używany do celów zdobniczych. Ta odmiana dyni jest również jadalna i może być gotowana.

W odniesieniu do stawki VAT mającej zastosowanie do dostaw dyni artykuły spożywcze należące do typów badanych przez ADM uważa się, że mieszczą się w granicach w kontekście n. 5) Tabeli A w Części II załączonej do Rozporządzenia o VAT, która przewiduje , że warzywa i rośliny jadalne, z wyłączeniem trufli, świeże, schłodzone, prezentowane w zanurzeniu w słonej, zasiarczonej wodzie lub wodzie z dodatkiem innych substancji zapewniających tymczasowe przechowywanie, ale nieprzygotowane specjalnie do spożycia natychmiastowego; suszone, odwodnione lub odparowane, nawet pokrojone na kawałki lub plastry, ale nie inaczej przygotowane (patrz ex 07.01 – ex 07.03 – ex 07.04)”.  Na sprzedaż dwóch rodzajów dyń wymienionych powyżej obowiązuje więc stawkę VAT w wysokości 4 proc.
W odniesieniu do stawek VAT mających zastosowanie do sprzedaży innych rodzajów na poszczególne dynie, do wszystkich celów proszę zauważyć, że zgodnie z ciągłym orzecznictwem Trybunału z wymiaru sprawiedliwości UE, stosowanie stawek obniżonych stanowi wyjątek od wniosku zwykłej stawki VAT, a zatem ich stosowanie, co do zasady, musi podlegać restrykcyjnej interpretacji.
W szczególności Trybunał Sprawiedliwości UE wielokrotnie stwierdzał, że Państwa członkowskie mogą stosować obniżoną stawkę VAT do konkretnych i szczególnych aspektów kategorii usług lub towarów, w odniesieniu do których mają prawo zastosować takie stawka (stosowanie selektywne), pod warunkiem poszanowania zasady neutralności podatku (zob. np. wyrok z dnia 27 lutego 2014 r., Pro Med Logistik i Pon gratz (Sprawa C-454/12 i sprawa C-455/12, EU:C:2014:111, pkt 43–45 i orzecznictwo cytowane tam).

Dlatego uważa się, że stawka 4 procent może być stosowana tylko i wyłącznie do jadalnych dyń, chociaż można je również wykorzystać do celów ozdobnych, takich jak dwa rodzaje podlegające opinii ADM.